JAK JE NA TOM ČR ❌ SVĚT V ELEKTROMOBILITĚ? [4K]

  zhlédnutí 29,333

Petr Mára

Před rokem

Děkujeme českému zastoupení společnosti Audi za podporu tohoto seriálu o elektromobilitě. #spolupráce
*Použitá data jsou z konce roku 2018 (aktuální data se mohou lehce měnit)
🔥 Odběr kanálu
csposts.info/flow/SgFxc7dM_mjQIC0zxn1zqw
☝🏼 Doporučené aplikace, služby a gadgety, které používám, včetně slev ☝🏼
👉🏼 kit.co/petrmara 👈🏼
Kamera a střih: kouzelník 🙏🏻 Marek Niessner
👉🏼 marek_niessner 👈🏼
👉🏼 marekniessner.com 👈🏼
Odebírej můj newsletter
👉🏼 www.petrmara.com/#newsletter 👈🏼
Více:
petrmara
petrmara.page
Ask.fm/petr_mara
petrmara
petrmara.com
Hudba: Ukiyo - Something Like This (feat. FEELDS)
👉🏼 soundcloud.com/ukiyoau/somethinglikethis 👈🏼

Komentáře
TV Jablko
TV Jablko Před rokem
Proč používáte elektroauta? Vždyť jsou neekologická a nepraktická
Tomas Vanicek
Tomas Vanicek Před rokem
U nás máme slevy 75% na vlaky pro studenty a důchodce.!! jak uvědomělý národ.
Tractors Chemer
Tractors Chemer Před rokem
Elektomobilita je budoucnost z jednoducheho duvodu. Jizda v elektroaute je proste a jednoduse prijemna. Nebude to sice hned, ale fosil taky neprisel ze dne na den.
Klima Petr
Klima Petr Před rokem
Dokud budou baterie nedílnou soucasti auta , tak budou elektro auta pro normalni provoz nepouzitelna .
Dan Machacek
Dan Machacek Před rokem
Ahoj Petře, je pravda, že auta mají 0 emisní hodnotu, ale je otázka jak jsme tuto energii vyrobili. pouze jsme emise přenesli z města mimo město. Myslím, že z dlouhodobého hlediska masové nasazení elektromobilů není reálné. Kde vyrobíme energii? Atomové elektrárny jsou prezentovány jako něco nebezpečného. Takže budeme pálit uhli, plyn nebo bůh ví co jiného abychom mohli jezdit auty? To nedává vůbec smysl.
Petr Mára
Petr Mára Před rokem
Ahoj Dane, tuto otázku jsme zde řešili již několikrát v minulých videích. Je potřeba se na celou tu problematiku podívat perspektivou desetiletí (několika desetiletí). Je samozřejmě potřeba přejít z větší části na obnovitelné zdroje / jádro. V tomto kontextu to smysl dává.
BLADE RUNNER
BLADE RUNNER Před rokem
Připraveni by jsme určitě byli ale české platy ne :).
David Petrla
David Petrla Před rokem
Já myslím, že v USA tu federální úlevu Trump právě zrušil, tuším od 1. 7. 2019.
Jan Řeháček
Jan Řeháček Před rokem
To jsem myslel, že to je lepší. Snad ten nárust bude exponencionální. Uvidíme co s trhem udělá ta malá škoda s cenou pod 500 000Kč.
Zek205
Zek205 Před rokem
Jak funguje dobijeni aut? Prijedu ke stanici, pripojim auto a musim cekat az se dobije nebo muzu odejit? A pokud ano, musim autem po dobiti odjet nebo ho tam muzu nechat do rana? Dik
David ČUmba
David ČUmba Před rokem
Za me je tedka nejvetsi problem porizovaci cena el.auta, dalsi problem je to ze pobliz u nas neni nikde dobijexi stanice a bydlim v panelaku takze nemam ani svou zasuvku a do budoucna vidim problem v zivotnosti baterie... Kolik vydrzi 5-10 let? Kdyz si kouoim nejlevnejsi tesla model 3 za 1,2 mega tak ho nechci pouzivat jen 5-10 let a uz vubec nechci za tu dobu davat za vymenu baterie stovky tisic...
Matusus TV
Matusus TV Před rokem
Ahoj Peter som tvoj fanúšik už strašne dlho od vtedy čo si vydal video o 7+ chcel by som tá poprosiť či by si má nespomenul vo videu chcem začať točiť na CSposts podobne ako ty ale budem tam pridávať rôzne hry a tak volám sa matusus
David Chadzivasilis
David Chadzivasilis Před rokem
Za současné technologie baterií a nabíječek není moc pravděpodobně masové rozšíření elektromobilů. Už vidím ty fronty u nabíječek a jak se lidi hádají kdy už bude mít ten před nimi nabito. A i kdyby byl počet nabíječek vyšší (což by musel být s ohledem na to že ne každý bude nabíjet vždy na stejném místě) tak si nedovedu představit jak by vecer polovina sídliště zapnula sve elektromobily do sítě, to by byl takovej odběr že by ty dráty svítily. Nejdřív musí někdo vyřešit tohle. Pokud ovsem tohle nikdo právě řešit nechce a je spíš tendence aby byl automobil znovu jen luxus pro bohaté.
David Chadzivasilis
David Chadzivasilis Před rokem
@Tomáš Andrýsek a to by fungovalo jak?
Tomáš Andrýsek
Tomáš Andrýsek Před rokem
@David Chadzivasilis Ony ty elektromobily totiž umí i energii ze soustavy nejenombrát, ale i dávat zpět do soustavy. Takže odpověď na "co by ta soustava udělala při zapojení několika desítek milionů elektromobilů skoro naráz" by mohla být: Stabilizovat soustavu?
David Chadzivasilis
David Chadzivasilis Před rokem
@Tomáš Andrýsek na první video nemám čas ale to druhý jsem si poslechl celý. Nějak jsem z toho ale dospel k závěru že bude spíš elektřiny nedostatek. Ne že postaví jeden blok jaderné elektrárny pro elektromobily. Vše jde určitě vyřešit ale za jaké náklady. Jeden blok jaderné elektrárny plus prekopat celou síť. A to se bavíme jen o České republice. Teď tohle aplikujte na ostatní státy Evropy kde někde vlády odmítají Jádro. Většina aut by byla dobíjena přes noc a jelikož je v cele Evropě noc plus mínus stejně tak co by ta soustava udělala při zapojení několika desítek milionů elektromobilů skoro naráz.
Tomáš Andrýsek
Tomáš Andrýsek Před rokem
@David Chadzivasilis video.aktualne.cz/dvtv/nemci-se-pomalu-probouzeji-ze-sna-odstavenim-jadra-zvysi-emi/r~e209155a56f411e993a6ac1f6b220ee8/ 16:56 "z jedné elektrárny vyrobíte nějakých 8 TWh,7, 7.5, možná 9 TWh (za rok) podle výkonu.” Počítejme 7 TWh/rok výroby z jednoho bloku. Průměrný nájezd jednoho vozu v EU je 13 až 14.000 km/rok. Průměrná spotřeba elektromobilu je 20kWh / 100km. Jeden vůz za rok spotřebuje 14.000 km/rok x 20kWh/100km = 2800 kWh/rok Počet vozů, které můžete nabíjet z jednoho bloku 7 TWh/rok / 2800 kWh/rok = 2.8milionu vozů. Když p.Bohdan Zronek mluví o 1.5 bloku, tak myslí cca 1.5 x 2.8mil = 4.2milionů vozů.
Tomáš Andrýsek
Tomáš Andrýsek Před rokem
​@David Chadzivasilis Bohdan Zronek - ředitel Divize jaderná energetika ČEZ csposts.info/cd/video/r9uOs3tkqJ6q0tE “Já jsem viděl odhady, že by to mělo bejt spotřeba někde úměrně jednomu Temelínskému bloku. Teď je otázka, jestli to bude na úkor exportu, nebo to bude na úkor toho, že někde postavíme hromadu obnovitelných zdrojů, nebo postavíme jeden blok v Dukovanech. Anebo jednu plynovku jednu. To vidím spíš jako sekundární problém.”
Pet-Servis s.r.o - dodavatel Kronch, Sanimed, Hunter obojky, chovatelské potřeby, kynologické potřeby pro výcvik psů
Pet-Servis s.r.o - dodavatel Kronch, Sanimed, Hunter obojky, chovatelské potřeby, kynologické potřeby pro výcvik psů Před rokem
Až dojde k vyrovnání poměr cena a výkon, pak se elektromobilita se rozjede na plno. Pokud nedostanou lidi nějakou výhodu !!! Pobídku od státu. Zatím pro ně není důvod investovat do nového vozu. Infrastruktura je na prt. To už tu ubylo CNC. Ano ekologie je důležitá!! Příklad: Mam na firmě auto staré 3 roky najeto 25 000Km pořizovací cena 800tis. Kdo ho prodá, sešrotuje. A půjde si koupit elektro vozidlo, které je 3 x tak dražší než současná auta. Já osobně bych to neudělal. Důchodci budou chodit pěšky nebo budou muset sedět doma. Protože Elektro vozy nejsou pro běžné lidi dostupné. ATD. To musí stát jít příkladem a dát pořádné pobídky lidem a firmám. Jinak se to nepohne kupředu. Ale náš stát řeší všechno okolo a podstatné věci jim utíkají mezi prsty.
Tomáš Andrýsek
Tomáš Andrýsek Před rokem
Elektro vozidlo není 3x dražší, jak uvádíte, než současná auta. Pro firmy se sídlem mimo hlavní město existují dotační programy na el. mobilitu.
Martin Kovalda
Martin Kovalda Před rokem
Super video, jako vždy, děkuji. Jinak v elektromobilu jsem ještě nejel tudíž moc nemohu soudit, ale čistě z toho co jsem viděl, slyšel nebo jsem si přečetl tak mi elektromobilita dává smysl a podle mě má budoucnost. Možná by se mi na střeše líbil nějaký solární panel, myslím že už to někde v Číně existuje ale i s tím co máme momentálně k dispozici jsem v celku spokojen. Ku příkladu u Tesla model 3 je dojezd zhruba nějakých 300 kilometrů, záleží na stylu jízdy a to je za mě úplně v pohodě. Nemám sice zkušenosti s dobou nabíjení, ale z doslechu to není žádná dlouhá doba, takže si v klidu dáte kafe, nějaké občerstvení a můžete vyrazit dál. Abych to shrnul tak jízdu v Tesle mám v plánu a až na ni vydělám, určitě budu uvažovat o koupi. A že 1/2 elektrické energie pochází z uhlí neboli tepelné elektrárny? To si myslím že se klidně za pár let může změnit. :-) Elektomobilita je za mě super. :-)
milan hejda
milan hejda Před rokem
Já nevěděl ze bydlíš v Praze
Martin Košumberský
Martin Košumberský Před rokem
Děkuji Petře. Moc hezké video. Nicméně stálo by za to, srovnat ještě aktuální prodeje elektromobilů a spalováků. Je totiž jasné, že v celkovém počtu aut jezdí auta 10 let stará a takto staré elektromobily moc nejsou.
Brace
Brace Před rokem
Ahoj Petře, výborné video. Myslím si, že v Česku nejsou dotace a nic takového kromě těch míst, protože co jsem byl na pár akcích s elektroauty, tak tam dost říkali, že valná část státního rozpočtu je složena z čerpacích stanic a velká čast k autům. Takže když se to tak vezme tak kdyby Česko dávalo dotace, tak by "zabíjelo" samo sebe, což určitě by šlo peníze vzít někde jinde a ne pořád se na něco vymlouvat. Docela pozoruji elektromobilitu jako takovou a překvapilo mě to, že žádná automobilka nepřekonala Teslu S z roku 2012 a to v dnešním poměru s novou Teslou je co říct, když nové dokážou kolem cca 550 km, podle stylu jízdy někdy i 600 km. Teď trochu zabočím na dobíječky. Každá dobíječka má tři fáze, ale jenom jediná Tesla dokáže brát ze všech tří fází najednou a rychleji se nebíjí než cokoliv jiného, protože třeba nová Škoda Citigo, tak taky nabíjí přes jednu fázi ikdyž tam jsou tři a to je problém všech! Protože se furt zvyšuje dobíjecí proud a přetěžuje to tu nabíjčku jelikož jsou špatně udělané dobíjecí jednotky v autech. Trochu jsem odbočil od těch dotací, ale co už. Děkuju tomu kdo se dočetl až sem, je možné, že věty občas nenavazují stejnou myšlenku za to se omlouvám :D
Brace
Brace Před rokem
@Marek Sýkora To je sice pravda, ale myslím si, že je asi daleko lepší ty elektrárny dělat mimo města třeba v lese by to bylo nejlepší kdyby byla skoro každá, jelikož by ty stromy mám dojem fungovaly jako "přírodní filtr", aby absorbovaly spaliny/výpary z elektráren než aby takhle "smrdělo" každé auto ve městě kde to nemá co absorbovat. Osobně já nerad jezdím do velkých měst jelikož je tam fakt smrad oproti menším.
Marek Sýkora
Marek Sýkora Před rokem
Je absolutní nesmysl dotovat něco co spotřebovává elektřinu z uhelných elektráren. A tím dotováním motivovat k navyšování spotřeby, které pokryjí zase jen ty uhelné elektrárny z celých sta procent. Takovou dotační prasárnu by podporoval jenom blázen.
Martin Líška
Martin Líška Před rokem
Máte rádi Apple? Baví vás technologie, elektromobilita, podnikání a další super témata? Pokud jste si na předchozí otázky alespoň jednou odpověděli ano, tak vás rádi uvidíme 14.10.2019 v Olomouci na VOŠ a SPŠE Božetěchova 3, kde se koná konference X-Tech. Čekat na vás budou špičky ve svých oborech, jako je Petr Mára, Honza Březina, Filip Brož, Martin Pultzner, Ondřej Bačina, Ondřej Coufalík a spoustu dalších. Připraveny budou také vozy Tesla Model X a Model S, Audi e-tron, Mercedes EQC, nebo třeba legendární skútr ,,Prase” od Čezety v elektro provedení. Bude toho prostě hodně! Najdete nás na www.x-tech.webnode.cz (v kategorii projekty se dají koupit vstupenky), nebo na našem Instagramu @xtechconferences.
Filip Kohout
Filip Kohout Před rokem
Abych si mohl pořídit elektromobil, tak si můsím koupit za 12-15 milionu barák, kde budu mít vlastní nabíječku, když večer přijedu z práce.
Marcel Pavlík
Marcel Pavlík Před rokem
v nie jednom (českom) meste aj samospráva buduje nabíjacie stĺpiky (230V, 16-32A), klde napríklad citygo iV sa z nuly do 80% dobije za 4 hodiny. nie jedno (čeké) obchodnozábavné/nákupné stredisko má nabíjacie stĺpiky, napríklad tesla ponúka walbox zdarma hotelom, reštauráciám s gratis reklamou - umiesnenie bodu na celosvetovej tesla nabíjacej mapke ...
HKad1
HKad1 Před rokem
Ahoj Petře, já bych měl otázku. Proč elektromobilita ? Rozumím tomu, že pro některé lidi je to zajímavá alternativa dopravy, ale nemyslím si, že je to budoucnost dopravy. Elektromobilita rozhodně není ekologická, je ekologičtější než běžná doprava. Elektřina , která napájí elektromobily je v České republice většinou z tepelných elektráren (beru to podle zastoupení elektráren v ČR) nehledě na to, že baterie v elektromobilu jsou z Lithia a likvidace je podobně ekologicky náročná jako likvidace solárních panelů. Mohl by ses, prosím, zaměřit na ostatní alternativní druhy dopravy? Docela by mě zajímalo, jak je na tom vodíková doprava, která by měla být nejekologičtější (jediným odpadem je voda). Děkuji. Ať se daří a pokračuj v tom, co děláš 👍
Tomáš Andrýsek
Tomáš Andrýsek Před rokem
Podíl vyráběného výkonu z uhlí bude v ČR klesat, vzroste podíl z jádra. Použité lithiové baterie se uplatní v akumukačních systémech. Zda se stane (nebo nestane) budoucností dopravy se naštěstí nerozhodne v ČR.Podstatný bude vývoj gravimetrické hustoty energie lithiových baterií a cena lithia, které za poslední léta umožnili dostat elektromobilitu do bodu, že si tyto vozy mohou začít dovolit pořizovat majetnější lidé.
Xavier Dominik Bury
Xavier Dominik Bury Před rokem
Ahoj Peter, neurobil by si prosím ťa recenziu na Asus Rog phone II Prosím
Norbert Wagner
Norbert Wagner Před rokem
Mal som pozicany na test novy nissan leaf ,ktory pari spolu s hyundai ioniq medzi najpredavanejsie elektroauta na Slovensku.. zvazoval som aj skrz dotaciu (35% ak sa zbavite viac ako 15 rocneho auta a 25% ak stare auto nerieiste) ale po zvazeni pre a proti vyhrala nakoniec toyota hybrid .. plny suhlas ze elektro je do mesta super (ideal ak viete nabijat doma) ,je to zazitok aj skrz pocitu z jazdy a naozaj uz nie je problem dobyt z 17% na 90% za 45 min hoc taketo nabijanie (ktore vydrzi cca na 200km) stalo 13.7 eur ...no ak vynechame otazku z akych zdojov tu elektrinu ziskavame tak je otazna aj prakticnoct hlavne z pohladu hlavneho rodinneho auta. Viem si totiz predstavit ze v zime (ked kapacita baterie klesa) ostane clovek napr. vdaka neodhrabanej ceste ci nehode vysiet v kolone a kedze zamrznut nechce bude vidiet ako sa mu pomerne rychlim tempom vybijaju baterky a je velky problem ... myslim ze momentalne skrz technologie a aj ekonomocnost su na tom hybridy lepsie (ideal plugin hybridy) .. viete zhruba kolko realne splodin vypustate a naozaj je to omnoho menej ako pri klasickych splaovakoch , neriesite problem infrastruktury a nestanete sa rukojemnikmi poskytovatelov elektiny , kedze nikto teraz nevie ci po rozsireni elektromobilov nedojde k rapidnemu zvyseniu ceny elektriny (hoc s odovodnenim ze musia investovat do infrastruktury)... elektromobil by som bral ako mestske auticko (teda ako druhe auto do rodiny) a hlavne pokial byvate v dome ci mate garaz so zasuvkoi blizko panelaku...samozrejme cely moj prispevok posudzuje cenovo dostupne elektromobily urcene pre strednu vrstvu a nie teslu ci ine (aspon pre.nna) nedostupne modely.
PortableGames cz
PortableGames cz Před rokem
Ahoj Petře, zajimalo by mě když tedy přijde ta revoluce a všichni budou mít elektromobily. Co udělají firmy co žijou z těžby nafty? (Jsou to velice mocné korporace) a také kde se pak bude brát všechna ta elektřina pro ty všechny auta? Zvedne se výkon jaderných elektráren? Nebo to budou vyrábět uhelné elektrárny? Nechci znit jako hejt ale zajimá mě tvůj názor hlavně na to kde se vezme všechna ta elektřina kdyby každý měl elrktromobil.. A taky co si myslíš že udělají velké korporace co se bez těžby ropy neobejdou.. Děkuju za odpověd
Tomáš Andrýsek
Tomáš Andrýsek Před rokem
Ropa nemá využití pouze pro výrobu paliv pro fosilní vehikly. Představa, že "všichni budou mít elektromobil" během tří let, je naprosto nereálná. Jen v ČR je registrováno cca 5min vozů a každý měsíc je cca 250 tisíc víc. Když všechny nové vozy budou jen BEV, tak bude trvat 20let než dojde k obnově vozového parku. V ČR je v přípravě dostavba Dukovan. Dostavba musí proběhnout, protože stavající bloky Dukovan mají svoji živostnost, která se při jisté sadě opatření dá prodloužit, ale ne do nekonečna. Podíl uhlí bude v následujích 15 letech klesat, a náhrada jádrem je nevyhnutelná.
Kuchajda
Kuchajda Před rokem
nesnáším dotace na elektromobily, je to jen okrádání chudých, aby si mohli bohatý vozit prdel v drahých kárách
Naymon
Naymon Před rokem
Zdravím Petře chci se zeptat, jsem podnikat takže jsem schopen odpočtu DPH z auta + jak jste zmiňoval stát mi může odečíst 30% z 1 miliónu když je člověk mimo Pražský takže se dostanu na 49% z celkové ceny auta ?
Jiří Schneider
Jiří Schneider Před rokem
Tvl vychcanej podnikatel, kterej bude za naše daně machrovat s ekologií. Fuj!
Antonín Bureš
Antonín Bureš Před rokem
Prosím o zdroj použitých dat. Díky :-)
Václav Welz
Václav Welz Před rokem
Dobrý večer Petře sice to není uplně k tomuto tématu, ale rád bych Vám zaslal zajímavý odkaz na video jak si byly v devadesátkách některé technologie pc vs mac blízké . Možná to znáte csposts.info/cd/video/nLub0IGkgYKSvaM Co takhle nekdy natočit něco jak vypadal Apple před tím než se vrátil Jobs? Děkuji užasná videa a názory a přeji Vám hodně uspěchů ve Vaší práci,,,,,
Igor
Igor Před rokem
0:49 NE
robert kol
robert kol Před rokem
vodilk bude palivo budoucnosti
Tomáš Andrýsek
Tomáš Andrýsek Před rokem
csposts.info/cd/video/q5OM0WqBkWmn0pY
Karel Tkáč
Karel Tkáč Před rokem
Ne
Buči
Buči Před rokem
Škodovka přišla s celkem dostupným elektro citigo a myslím si, že to je auto, který u nás hooodně zamíchá trhem .... mladej člověk uvažující nad novým autem, dřív nebo později nebude mít moc důvod koupit spalovací auto, když e-citigo v plný výbavě vyjde asi na 420K a normální citigo s plnou výbavou vyjde na kolik? 350? ...
A Tom
A Tom Před rokem
@Buči chápu, tak v tom případě se neředím mezi konzervativní lidi xD
Buči
Buči Před rokem
@A Tom každej normální pragmatik ;) ....manželka najezdí cca 1200km měsíčně (takže dobíjet max dvakrát v tejdnu , nebo v klidu jen přes noc z klasický třífáze ) , z 90% nejede přes 90km/h a víc než 150km na jednu trasu jedeme tak dvakrát za rok :) ....takže myslím , že jsem ti odpověděl na vše a že pro běžný konzervativní lidi , kde je potřeba elektromobilitu rozjet nejvíc , je právě e-citigo úplně bez problémů ;)
A Tom
A Tom Před rokem
E-citigo se nedá považovat za plnohodnotné auto. Kdo by si v dnešní době koupil auto s dojezdem 260 km, neuvěřitelnou maximálkou 130 km/h a zrychlením z 0-100 za 7,6s.... Směšný. Je blbost vzít koncept klasického auta se spalovacím motorem a dát na místo něho motor elektrický. Ale chápu to proč to ŠKODOVKA udělala, potřebuje snížit celkově produkované emise, ale to nic nemění na to, že si to auto moc lidí nekoupí.
ERT
ERT Před rokem
Začátek od 1996, kdy byly 1. hybridy … Hodně slabý výsledky komerční společnosti, která o sobě prohlašuje, že je technologicky na výši !!
Ivan Kraus
Ivan Kraus Před rokem
Hh splodiny při výrobě baterky ? Jinak podle mě budoucnost je vodík a termojaderná fúze
Karel Tkáč
Karel Tkáč Před rokem
Po 150k km bude palivový článek na odpis. Hezký den.
Jiří Horský
Jiří Horský Před rokem
Zdravim, vaše videa se mi líbí, jen nerozumím tomu proč by se měli elektroauta dotovat... pokud dobře rozumím dotacím, tak jsou to peníze z dani. Jestliže si minimálně 50% daně platících lidi u nás není schopno ušetřit na nové auto, tak by ze svých daní měli dotovat auta těm lidem kteří si jsou schopni na nové auto ušetřit? 😎 rozumím tomu dobře?
Šotisko Šotek Šotkis
Šotisko Šotek Šotkis Před rokem
@Marek Sýkora A za svou neschopnost platime... Ale stale si stojim za tim, ze to neni chyba dotaci, ze ty jsou jenom nastroje.
Marek Sýkora
Marek Sýkora Před rokem
@Šotisko Šotek Šotkis Ani nevíte jak tu "nezodpovědnost" definovat, natož ji pak ještě nějak postihovat.
Šotisko Šotek Šotkis
Šotisko Šotek Šotkis Před rokem
@Marek Sýkora Neni lepsi vytvaret odpor k nezodpovednosti politiku?
Marek Sýkora
Marek Sýkora Před rokem
​@Šotisko Šotek Šotkis Tak zatím se drží při zdi, ale stále se to může zvrtnout. Proto je dobré vytvářet ve společnosti všeobecný odpor vůči dotacím, aby to politiky napadalo co nejméně.
Šotisko Šotek Šotkis
Šotisko Šotek Šotkis Před rokem
@Marek Sýkora Ale mame, co jsme si zvolili. A protoze jsme zodpovedni volici a navic jsme se od te doby poucili, tak jsme jiste moudre zvolili ANO, ktere nepochybne prosadi dotace v nasem nejlepsim zajmu. A uz nikdy nebudeme mit potrebu si na dotace ani jina rozhodnuti politiku stezovat...
Marek Sýkora
Marek Sýkora Před rokem
Takže video, které zase nedokázalo "objevit" nejdůležitější důvod, proč Norsko a proč Francie. V tabulce totiž chybí to úplně nejdůležitější a to z jakých zdrojů ty země elektřinu poskytují a jaká je jejich spolehlivost. V Norsku je 100 (slovy STO !!!!) procent elektřiny ze stabilních, BEZEMISNÍCH vodních elektráren. Chápete to vůbec? Kdo jiný to na světě má? Francie je druhý takový stát. Drtivá většina elektřiny je tam ze stabilních, BEZEMISNÍCH jaderných elektráren! Chápete to? ŽÁDNÉ špinavé uhlí jako v Česku, Německu nebo Polsku, kde je uhlí od 40 do skoro 100 procent. Takže plácat, že elektromobily jsou "to samé" jako mobily je neuvěřitelný nesmysl. I když se díváte trendově, tak v Česku, Německu a Polsku provozování elektromobilů je a i v příštích 15 letech stále bude neuvěřitelná prasárna pálící 20 kilogramů uhlí na každých blbých 100 kilometrů jízdy. Nad tímhle přístupem musí v tom Norsku, Francii nebo Kalifornii jen nesouhlasně vrtět hlavou. Protože my jim tím pálením takových kvant uhlí prasíme i jejich svět s jejich čistými zdroji.
Marek Sýkora
Marek Sýkora Před rokem
@KomenskyAmos Žádné čištění komínů neřeší emise CO2. To už je ten nejčistější výsledek spalování, přímo jeho produkt, jehož je na výstupu dokonce hmotnostně víc než paliva na vstupu. No jen si představte, že spálením 1 kg uhlí vznikne VÍC než 1 kg CO2 (k atomu uhlíku z paliva se přidaly dva atomy kyslíku ze vzduchu). Proto se řeší emise CO2 jakožto skleníkového plynu. A taková Tesla provozovaná v Česku, Německu, nebo Polsku má emise 213g CO2 na km. O polovinu víc než benzínové auto.
KomenskyAmos
KomenskyAmos Před rokem
Je ale jednodušší a efektivnější vyčistit 20 "výfuků" v elektrárnách než 2 miliony výfuků na silnicích a ve městech. Tak, že bych elektřinu z uhelných elektráren zase tak nedémonizoval. Dotace jsou politikum a nejsem jejich příznivec. Stát by nás měl zbavit znečištění z nákladní a městské autobusové dopravy (i když lobisté z ČESMAD tvrdí že kamióny s EURO6 vlasně vyfukují čistší vzduch než nasávají) a poskytnout základní MHD zdarma podporovat sdílená auta pro všechny a ne dotovat individuální požitky. Do toho co si každý kupuje za svoje již zdaněné peníze by se neměl stát plést.
Urgustpán
Urgustpán Před rokem
Myslím, že dříve bude hotová D1 než v ČR budou elektromobily rozšířený
Zek205
Zek205 Před rokem
@Urgustpán jen jsem reagoval na to, ze veris v dokonceni opravy D1 :) U nas se resi mnohem dulezitejsi veci nez nejaky technologicky rozvoj. Treba duchody :) To je nase budoucnost. JE to smutny, jak zaostavame za vyspelym svetem, rozvinutym svetem, rozvijejicim se svetem..... Stovku miliard mizi nekde nekonecneho poctu dodavatelu IT veci do statni spravy a vsude jen papirovani. Vsichni vedi jak je slozite ziskat povoleni i na polozeni kabelu do zeme. Jsme mistri v hledani duvodu, proc neco nejde.
Urgustpán
Urgustpán Před rokem
@Zek205 Nepsal jsem že nikdy nebudou. Ale že budeme jedny z posledních v EU kde budou prioritní. Když se podíváme na infrastrukturu ČR tak jsme těžce za opicema. Ať jsou to dálnice, ať je to 5G, smart city apod.
Zek205
Zek205 Před rokem
Proc si myslis, ze u nas elektromobily nikdy nebudou? ;)
Empty
Empty Před rokem
Co je na tom el. autě tak drahýho, když má méně součástek? To jsou opravdu ty baterie tak drahý?
Zdenek Pokorný
Zdenek Pokorný Před rokem
Cena je vyšší protože si musejí nechat zaplatit nové linky s technologie. Cena baterií klesají a jak už se prořekl někdo z vedení Wolkswagenu cena za kilowatu je 100 dolarů tudíž baterie do škoda Citigo by stála sama o sobě cca 85 tisíc. Takže reálná cena 300 tisíc 120tis. Navíc
Empty
Empty Před rokem
@D. R. El. auto třeba nepotřebuje kat. s platinou a palladiem a stejně je násobně dražšší než benzín.
D. R.
D. R. Před rokem
Empty osobne si myslim, ze jde jen o to, ze je to porad "kusova" vyroba oproti spalovakum. Cena je nastaven tomu, kolik se jich cca rocne proda. Levneji to nedaji, jinak se jim to nevyplati. Ale az bude pomer 50/50, tak ta cena bude uplne jinde. Ale i ty baterky jsou drahe, po strance chemiskeho slozeni si tam kupujes prvky, kterych neni az tak moc a ceny rostou. Ale to se asi vyresi evoluci v oboru.
Martin
Martin Před rokem
No zatím na něj nemám, momentálně jsem schopen mít auto za 400 000 Kč, mildhybrid spotřeba 4,4 litru benzínu. Za 6 let plánuji full hybrid nebo elektriku. Záleží na ceně.
Pavol Mačinga
Pavol Mačinga Před rokem
Petr, to je tak malo odberatelov zo Slovenska, ze nedostal v tabulke priestor? ;) v SR boli, su a aj budu dotacie na EV...
Petr Káčerik
Petr Káčerik Před rokem
Dobrý den. Zajímalo by mne, zda jsou již dnes vyvinuté technologie na zpracování a recyklování starých baterií a zda je dostatek materiálu na výrobu nových, případně na jak dlouho. Elektřina do aut se také musí někde vyrobit a z toho bude zřejmě ve vnitrozemí možná více jaderného radioaktivního odpadu. Děkuji.
Zdenek Pokorný
Zdenek Pokorný Před rokem
Ano recyklace je zatím stejná jako u všech současných Baterií rozemele se a vypálí se kovy. Nevýhody jsou že přijdete o nekovy (lithium kobalt) ale už je v Německu startup který zvládá recyklaci 90procent čímž na sebe vydělají následným prodejem materiálu. Co se týče baterií v autě než půjde na recyklaci tak si odslouží ještě tak 20 let jako vyrovnání energie ve špičce.
Mikuláš Berka
Mikuláš Berka Před rokem
Já to vidím tak že Česká republika s její kupní silou potřebuje aby se elektromobily chytly v německu a sem se dovážely ojeté s cenou již přijatelnou pro běžné lidi. Těch pár Tesel co se tu prodá neznamená nic ale ojetá ID.3 za pár let může elektromobilitu u nás popstrčit správným směrem. Jen by někdo měl konečně stavět ty nabíječky..
Roman Česlár
Roman Česlár Před rokem
Tohle je zajímavá myšlenka, ovšem mám takový dojem že i přes dotace je cena EV tak vysoká, že dovoz ojetin je hudba budoucnosti. Tyhle auta se hned tak prodávat nebudou, tyhle se co tři až pět let obnovovat nebudou..
Vratislav Novák
Vratislav Novák Před rokem
Prosím o pohled ze strany dodavatelů elektřiny, odkud se bere (zdroj), kolik, jak je na tom infrastruktura? Zvládli by dodavatelé vůbec zátěž, pokud by se masivně zvedl počet e. aut a nabíječek? Tabulka je pěkná, ale tento pohled tam chybí.
Tomáš Andrýsek
Tomáš Andrýsek Před rokem
"pokud by se masivně zvedl počet e. aut". Kolik je v ČR registrovaných vozů? 5milionů? 5.5milionů? Kolik se ročně registruje nových vozů? 250tisíc? 270tisíc? Jak dlouho by tímto tempem trvalo obnovit celý vozový park? 20let? Ani nejodvážnější scénáře nepočítají s plným 100% přihlašovaním jen BEV vozů v nejbližších letech. Stále máte představu, že se během několika let skokově zvýší počet BEV vozů na úroveň která by se dala označit slovem masivní? Možná princ Salmán s jeho novou válkou.
David Beránek
David Beránek Před rokem
škoda, že zde nebylo i porovnání (to nejdůležitější z hlediska ekologie) a to z jakých zdrojů daná země bere většinu elektrické energie... Jasně o tom video primárně není, ale už v současné době kdy má Norsko 4% elektrovozů je neskutečně přetížená přenosová síť atd...
Pavel Dostalík
Pavel Dostalík Před rokem
Nechápu proč se dávají takové dotace na elektroauta. Nastartuje jeden trajekt v Livornu a celý smysl ekologické mobility je naráz pryč.
Marek Sýkora
Marek Sýkora Před rokem
Nemusí ani startovat ten trajekt. Samotná ta elektroauta jsou v Česku prasárna. 20 kilogramů spáleného uhlí na 100 km jízdy. Dvojnásobné emise CO2 proti modernímu nafťáku.
Karel Tkáč
Karel Tkáč Před rokem
Bohužel je to pravda :(
Petr Boček
Petr Boček Před rokem
Stale nevidím proč se rozhodnout pro tuhle blbost ? EV jsem zkoušel a ani v jedné jediné věci nevidím výhodu E. Muset neustále hlídat baterii při dojezdu 300km ? Připadal jsem si dost v pasti, také se mi stalo, ze nabíječky byly obsazené kapacitou aut.. a dojezd 300km ? No ono při průjezdu německem, tak s dieselem si to frcet 170 při spotřebě 6 litru a dojezdu k 1000 km ? EV to vycucne dost rychle a stavět každých 100 km při téhle rychlosti ? To si musí v porovnáním s dieselem jenom blázen koupit a co se tyče emisi ? Výroba tun baterii je jedna věc - a jen pro info, hned při výrobě elektromobil vyprodukuje o 74% více emisi než normální automobil ;) ale kdy v Česku se stejně vyrábí více než 1/2 elektřiny z uhlí je dosti úsměvné myslet na to v tomto směru.. :) a pořizovací cena ? Jestli s dieselem s nižšími emisemi, 3x delším odjezdem.. bez stresu tankovat kde chci a jet rychle jak chci ? Jestli EV je 50 haléřů na kilometr a diesel 1,5 koruny- 2 koruny ? Při 2x vyšší ceně se to kdy vrátí tato investice ? :) možná tak po 500 000 km... proste EV se nevyplatí s cenou, vytvořenými emisemi při výrobě a spotřebě uhlí, dojezdem, cenou a také dobíjecími stanicemi.. ani v jednom směru se to jednoduše nevyplatí a nemá to stále smysl.
Jakub Kozlovský
Jakub Kozlovský Před rokem
Tak ano, elektromobilita je celá jedna velká slepá větev co se drží jen kvůli zaplaceným papouškům, jako je tady p. Mára.. Naštěstí máme tak 50 let, než bude elektromobilů větší procento a možná ani tehdy to nebude dávat smysl z hlediska dojezdu, pohodlnosti, zábavnosti a všeho kolem. Ono spalovací motory jsou na svém vrcholu - je to pohon dneška i zítřka. Ropy jsou také obrovská kvanta ještě pro generace po nás, takže nerozumím tomuhle sebetríznění se v nějakém elektro krámu, hlídání neustálého dojezdu, otravování se s nabíjením atd... Tak například dnes jsem se svým pro zelené ošklivým velkým offroadem o objemu 3.2l najel 750km a to v podstatě na otočku, s velkým přívěsem - jel jsem pro jeden díl, který byl jediný v celé ČR. Samozřejmě jsem vyrazil z hodiny na hodinu, natankování 105l nádrže mi trvalo cca 5 minut i se zaplacením. Hm? To nějaký elektro paskvil nedá ani za 10, nebo možná 20 let. Kupují si je povrchně lidé co si myslí, jak pomůžou přírodě a přitom svou spotřebou a neustálou nutností obnovy "nejnovějšího" modelu jsou to právě Ti, kdo nejvíce likvidují planetu. Mě tady bude někdo moralizovat, jak jezdím spalovacími auty s velkými objemy - no oni také tyto auta vydrží roky a nový mobil jako tady hipsteři ekologové a nové auto každý rok jako Ti stejní lidé - každý rok také nepotřebuji. Prostě jen pozlátko v zájmu rádoby dobra a přitom jen prázdný a zaplacený kecy : ) Jo a až "dojde" ta ropa, jak by si mnozí magoři přáli - věřte, že se nepohnou o jediný metr ani ty Vaše elektromobily....
Zikkypikky
Zikkypikky Před rokem
Kdyby každej přemýšlel jako vy, tak se nikdy nikam neoposunem, protože všechny nápady by nedávaly smysl. :D Samozřejmě, že elektromobilita dnes a za 20 let bude úplně o něčem jiném.
Stejko Zrout
Stejko Zrout Před rokem
uplne si nemyslim ze elektromobily jsou neco jako telefony na zacatku… elektromobilita je tlacena lidem formou dani, dotaci a podobne. To ze vyvoj ty auta a baterie posune dal je jasny, ale proc by to mel nekdo dotovat? proc se ten produkt nevyvine tak aby sam o sobe byl konkurence schopny ? klidne si elektro auto koupim, ale rad bych to udelal na zaklade toho, ze mi nabidne vic nez stavajici auta a ne ze me k tomu dotlaci stat zdanenim a mesta omezovanim vzejdu a placenim poplatku atd….
Roman Česlár
Roman Česlár Před rokem
Naprostý souhlas, klidně budu jezdit EV, jakmile bude konkurenceschopné (cenově i technologicky) stávajícím technologiím. Dá se to přirovnat k ke konjunktuře naftových aut, lidi je kupovali i přes vyšší cenu protože při nájezdu přes 15000km ročně se jim to vrátilo na spotřebě v dohledné době. Šlo to bez dotací a pobídek.
Tomáš Lipenský
Tomáš Lipenský Před rokem
Čau Petře situace se razantně změní s nástupem elektro Škody Citigo za 420tis Kč... Češi jsou patrioti
Michal Grulich
Michal Grulich Před rokem
Dobrý den, Petře děkuji za Vaší tvorbu, dlouhodobě Vás sleduji a vždy se dozvím něco nového, Váš pohled na věc je většinou zajímavý a nutí mě k zamyšlení. Nicméně jako majitel BMW i3 jsem proti jakýmkoliv dotacím a zvýhodňování nákupu EV a zároveň proti jakýmkoliv restrikcím vůdči majitelům aut na konvenční pohon. Nechť trh sám určí co a jak si lidé pořídí. Jinými slovy, ať si každý koupí co chce a jezdí si v čem chce. Buďme fanoušci a ne fanatici.
Jakub Oubrecht
Jakub Oubrecht Před rokem
@Jiří Schneider Pán se dal rovnou na tykání, už jen za to si zasloužíte zlatého bludišťáka. Ale teď vážně, rozhodně nevím o elektromobilitě vše, což také ani netvrdím, ale už se o to zajímám tak 3-4 roky a myslím, že nějaké to obeznámení nejen o Tesle mám a plnohodnotný článek je většinou založený na faktech, minimálně u podobných automobilových stránek bych to očekával. Takže my všichni tu sice můžeme sdělovat své názory, stejně jako ti reportéři/editoři, ale šířené informace by se podle měli zakládat na pravdivých a ověřitelných faktech, či studiích. A pokud by jste si alespoň zjistil v jakých místech se Tesla vyrábí, třeba by jste se ani nemusel tolik rozčilovat.
Jiří Schneider
Jiří Schneider Před rokem
@Jakub Oubrecht Nech toho ty všeznalý kazateli. Kde je dnes nějaký plnohodnotný článek? Lže BBC, lže NOVA i emerické TV a ten lokální dopad je taky pěkná křivárna. Takže do nějaké vesničky může padat smog aby si pražáci mohli vozit prdele v Teslách? Tomu se říká politika.
Jiří Schneider
Jiří Schneider Před rokem
Tleskám, konečně nezaslepenej fanatik a přitom majitel EV. Opravdu respekt. Stejně to tady zase uštěkají ekoteroristi Gréta-klan :-)
Jakub Oubrecht
Jakub Oubrecht Před rokem
@David Vaněk A druhý článek je sice pouze názor, nikoliv plnohodnotný informační článek, ale dejme tomu. Avšak opět v tom anglickém rozboru se nepíše, nebo jsem alespoň nenašel, kde byli vzorky sebrány, ale předpokládám, aby dodrželi nějaké standardy studie, tak byly odebrány nejen z velkých měst, ale třeba i z venkova, popřípadě poblíž továren atd. Tady ovšem Petr několikrát zdůraznil, že jde o ten lokální dopad emisí a to přecejen v centru Prahy, či jiných velkým měst, budou právě ty Automobily a to nejen pro osobní přepravu.
Jakub Oubrecht
Jakub Oubrecht Před rokem
@David Vaněk Doporučuji si přečíst originál v angličtině, článek na autofóru mi přijde spíše jako nějaký osobní názor než nějaký "překlad" původního článku. Dozvíte se, že ten průzkum byl po celé Evropě a ten závěr je tam tak nějak také podrobněji vysvětlen.
Jaromír Moravec
Jaromír Moravec Před rokem
Díky pořizovací ceně Škoda Citigo v el. verzi bych si jej mohl koupit. Ale pořád mi nedává smysl jezdit 3km do práce a 3km z práce. V tomhle vládně MHD a lidi by si měli uvědomit, že stát 30 minut v centru se spalovacím motorem není dobré do budoucna.
dracekvo
dracekvo Před rokem
@Jaromír Moravec Tak pokud vám dobíjení vyjde jednou týdně, tak nemá cenu jezdit elekromobilem. Aby se jakž takž rentovala jeho vyšší pořizovací cena, tak prostě musí jezdit.
Jaromír Moravec
Jaromír Moravec Před rokem
@dracekvo Pro mě dobíjení by vycházelo jednou týdně, což bych viděl nechat to nabíjet a dojít si na oběd a nakoupit :) BTW. bydlím v paneláku.
dracekvo
dracekvo Před rokem
Oni elektro auta blbě prezentují hlavně automobilky. Z vlastní zkušenosti je e-auto nejlepší na vesnici nebo do příměstské oblasti když potřebujete každý den jezdít do práce. Prostě pro lidi co každý den jezdí stejnou trasu a mají vlastní pozemek, kde můžou nabíjet. Pro lidi v paneláku to bude spíš k zlosti. Nechtělo by se mi být nucen jezdit do obchodního centra, abych si tam nabíjel, nebo čumákovat u rychlonabíječky.
lil Stork
lil Stork Před rokem
budu jezdit spalovacim motorem do doby dokud to pujde elektromobil nechci
Tomáš Andrýsek
Tomáš Andrýsek Před rokem
budu jezdit elektromobilem do doby dokud to pujde spalovaci motor nechci
adosq
adosq Před rokem
Super video. Koukni se prosímte v nějakém videu někdy na vodikovy pohon. Mně osobně přijde jako lepší čistá alternativa.
Tomáš Andrýsek
Tomáš Andrýsek Před rokem
@adosq Pod jakým tlakem je vodík v tlakové nádobě ve voze? Když při nehodě dojde k protržení nádoby a prudkého uvolnění stlačeného vodíku, tak automaticky následuje exploze? Tyto otázky o vodíkovém pohonu zajímají mne, koncového spotřebitele který pořízení vozu bude zvažovat. A k té čistotě provozu. Pokud ten vodík budete výrábět v zemi s určitým nečistým energetickým mixem, tak mi přijde efektivnější energii tlačit přímo do baterií. Vyrábět vodík by snad dávalo smysl nekde v rovníkové africe s 100% výrobou ze slunce, a takto vyrobený vodík převážet k nám.
adosq
adosq Před rokem
@Tomáš Andrýsek to je jako bych tady poslal horici tesly, chyby autopilota apod... zajima mne to globalne...
Tomáš Andrýsek
Tomáš Andrýsek Před rokem
csposts.info/cd/video/q5OM0WqBkWmn0pY
Česká Bavorská
Česká Bavorská Před rokem
Super video, díky. Minulý rok jsme kupovali auto - kvůli infrastruktuře nahíječek jsme zvolili benzinový motor. Příští auto za 7-10 let bude určitě elektro:-)
Jenda Peca
Jenda Peca Před rokem
Ahoj já můžu říci že jsem pyšnej na to že jezdíš s eu autem a jěště více že je to Deutsch!!! okey jedem dál! Ta tabulka je taky tobrá jen my vní chybělo švécko a to zdůvodu že po Finsku je to srovnatelná země o boji s umwelt! Ale úplně by bylo super kdyby naše vláda víc podporovala alternativní dopravu třeba jako Holansko blížeji snad Amsterdam!!! Ale to je zase jiný šálek!
Michal
Michal Před rokem
Video jako vzdy zajimave a poucne, ale nebylo by spatne, uvadet dotaci na takove auto vcetne vysledne ceny auta a napriklad v pomeru oproti autum se spalovacim motorem v dane zemi. Je pekne vedet, ze nekde maji dotaci 200tis, ale uz nevime, zda toto el. auto stoji ve finale 400tis a nebo 1mil a zda vychazi levneji a nebo draz, nez spalovaci motory. Tyto cisla me osobne treba hodne zajimaji.
Michal
Michal Před rokem
@Jirka Sedláček no to prave nejsme, protoze nekde se da poridit el. auto leveji, nez u nas stejny model v benzinu a prave proto by me to zajimalo.
Jirka Sedláček
Jirka Sedláček Před rokem
Michal ono i porovnat celkovej náklad na konkrětní typ auta v různých státech by spoustu lidí vyděsil. U nás jsme ještě levní ...
Kuzin1000
Kuzin1000 Před rokem
Zdravím, díky za zajímavý pohled a srovnání. Jako trend jistě zajímavé a je dobře, že se hledají možnosti. Pro zákazníky to začíná být i zajímavá alternativa ke klasice, zatím zvýhodněná vzhledem k počtu na trhu a i vzhledem k tomu jak konzumní svět na tento trend nahlíží. Pokud však vezmeme z hlediska tzv. uhlíkové stopy vůči životniímu cyklu alespoň podle srovnání ,co jsem měl šanci vidět ,vychází to bohužel zatím spíše 1:1 k běžnému autu srovnatelné kategorie k dané elektrice.Takže za mne ano ,pěkný trend a má to zatím i přínos pro zákazníka vzhledem k celkovým nákladům, ale pokud by se někdo domníval a činil to i třeba s ohledem na ekologii je třeba lehce vystřízlivět. Lokální “fresh” pocit bude zřejmě o to intenzivněji vykoupen na místě počátku a konce celého cyklu hlavně s ohledem na samotné baterie.
JDMB
JDMB Před rokem
Stále si myslím že tieto videá sa my ku kanálu Mára nehodia . Takze ja osobne vynechávam a teším sa na novinky od Applu
DUDPDUPcz
DUDPDUPcz Před rokem
Ahoj Petře, já osobně si myslím že je dobré nejprve jsi některé respektive všechny věci vyzkoušet než se k nim člověk začne vyjadřovat, nějak se o elektoro mobilitu zajímám, ale jsem člověk co má stále rád spalovací auta. Nic méně v poslední době jsem viděl nebo slyšel některé informace které jsou zajímavé, aspoň tedy z mého pohledu. Prví je když jsem jednou koukal na TV konkrétně na kanál německé televize AUTO MOTOR und SPORT (v dabingu) kde testovali EQC a počítali jeho emise včetně emisí spadající na výrobu baterky a celého auta a vyšlojim když to porovnávali proti GLC 220D myslím (prosně nějaký čtyrválcový diesel) tak jim vyšlo, že EV začne být ekologické až po najetí 150 000 km při tom když počítali s poměrem obnovitelné energie v německu myslím. Druhou věcí kterou jsem v poslední době zaznamenal bylo na streamu Pepy Vrtala z autosalonu na jeho instagramovém profilu když se vrátil z cesty se svými dvěma dcerami po východní Evropě a západní Asii. A on řekl, cituji, Snažíme se dělat nějaký ekologický experiment na strašně omezeným území planety země, konec citace. A pepa tam zmínil v tom samém streamu ješte jednu velice zajímavou věc, všechny auta co tady v "moderní" evropě nechceme tak se dovezou za hranice které máme téměř za humny, jako je třeba ukrajina ne černá hora, a ty auta jsou pořád v evropě. Já osobně elektro auta nezatracuji, ale taky jim nefandím tak abych si myslel, že by měla být dotována na jiná auta perzekuována, když už v dnešní době máme tak čistá auta co se týče emisí oproti těm co se vyrábělo řekněme sedm let zpátky (generačně). Ano mrzí mě nbo možná lepší štve mě ne-li něco horšího Evropská Unie, že nám zabila taková krásná auta jako Mitsubishi Lancer EVO. Ale, ano mě osobně by aktuálně elektro auto s dojezdem 150 km stačilo a možná i nevadilo a vyhovovalo by mi, ale jsem student v maturitním ročníku takže už za asi tak rok by mi nemuselo stačit. Chci si elekto auto vyzkoušet, ale když už tak jsem radši příznivcem hybridu. S přáním hezkého odpoledne nebo jiné části dne Michal. P.S. právě jsem v německu a někteří studenti tady mají obdobný názor jako já.
Matúš Kubis
Matúš Kubis Před rokem
Ak bolo zaratane vsetko pri EV bolo to aj naopak pri ICE auta? Cize tazba ropy, jej spracovanie dovoz a podobne? Lebo je pekne zaratat vsetko pri EV a "len nieco" pri klasickom aute.
Šotisko Šotek Šotkis
Šotisko Šotek Šotkis Před rokem
Ahoj. Hele, elektromobil neni nahrada spalovaciho auta 1:1. Jsou proste lide a scenare, kdy davaji uz ted dokonaly smysl. Ale je spousta scenaru, kdy davat smysl nikdy nebudou. A ze pri mature nevis jestli by davalo smysl za rok? To je pochopitelne. Ja se uz pred 8 lety v praci v IT v Brne dostal k predelavce Peugeot Partnera na elektromobil. A tam nam daval dokonaly smysl dokonce i v te dobe. Mel sve parkovaci misto s nabijeckou u firmy vy stredu mesta. Jezdilo se s nim jenom v ramci Brna a nejblizsich vesnic. Ani ne nutne kazdy den. Primarne byl na prevozy techniky na lokality ve meste. ALe sekundarne byl k dispozici zamestnancum i mimo pracovni dobu. A protoze naklady na KM byly smesne male, tak jsem od nejednoho kolegy slysel, ze ma misto velkeho auta mestske prditko nebo skutr nebo nema auto vubec, protoze kdyz jednou za cas potrebuje nalozit neco, co ma 2,5m z Ikei apd, tak si pujcil Peugeotka. A naklady na spotrebu se neresily. Jednou za cas prisla pokuta za spatne parkovani, tak reditel napsal, ze se ma zastavit, kdo s tim jel a zaplatit ji a fungovalo to. Skoda, ze uz dnes je po nem (nejen kvuli baterkam ale celkove udave materialu... :-( To bylo auto kvuli kteremu jsem si udelal papiry, protoze tuhle velkou motokaru jsem ridit chtel zatimco bezna auta mi vadi a s chuti se tesim na moznost predat jejich rizeni pocitaci.
David Vaněk
David Vaněk Před rokem
DUDPDUPcz Než jsem dočetl Tvůj názor k věku, tak bych řekl, že toto píše mnohem starší a tím vyzrálejší člověk. Jsem moc rád, že i lidé tvého věku mají tento názor. Naprosto s ním souhlasím. Já nejsem také proti elektroautům, spíš si myslím, že aut je nadbytek. Spousta lidí ve městech vlastní vůz, který jen stojí na ulici a využívají jej jen minimálně. Myslím si, že budoucnost je ve sdílení aut, ale jiném než je to nyní. Více se zapojením automobilek samotných.
Lukas Z
Lukas Z Před rokem
Elektromobilita je úžasná věc. Do budoucna to bude určitě nevyužívanější způsob osobní přepravy. Jediným problém jsou baterie, Litia není nekonečně a baterie jsou složitý způsob uchování elektřiny. Osobně myslím, že budoucnost pohono aut je ve VODÍKU. Dá se získávat z vody, i když za vyšší spotřeby elektřiny, dá se jednoduše uchovávat a také tankovat (není třeba dělat rozvody vysokého napětí do veřejných nabíječek, mohou se využít stávající čerpací stanice, jen se bude dovážet zkapalněný vodík). Na plnou nádrž to bude mít dojezd jako nafťák a bude se tvořit elektrická energie která bude pohánět elektromotor automobilu, ale také teplo čistým hořením vodíku kde je jediným odpadem destilovaná voda(v zimě se nebude muset plivat elektřinou na teplo). Inspirací je Japonsko s firmou Toyota, která už dnes vidí výhody vodíku jako paliva budoucnosti.
Lukas Z
Lukas Z Před rokem
Obě dvě technologie jsou na začátku. csposts.info/cd/video/1qeJ0IWnba2ls80&feature=share
Tomáš Andrýsek
Tomáš Andrýsek Před rokem
@Josef Burda csposts.info/cd/video/q5OM0WqBkWmn0pY
Josef Burda
Josef Burda Před rokem
Vodík by mohl být řešením, až se vypořádají ty největší problémy... csposts.info/cd/video/yZ2F3n-YrYeA2Ls
SimoonANIMATION
SimoonANIMATION Před rokem
Ahoj Petře, projevuje se tvuj zajem o elektromobily do investic? Držíš nějaké akcie?
Václav Staníček
Václav Staníček Před rokem
myslím že nás EU bude akorát hnát za nesmyslným snižování CO2 u osobních aut. Tak se každý bude snažit koupit elektromobil, automobilky budou stále zvyšovat investice a zvýšení el.aut, ale myslím si že za tu cenu nebude tak velká poptávka. Co nás bude stále více nutit koupit si el.auto tak bude zvyšování poplatku na dálnicích nesmyslné emise apod. auta na elektrický pohon jsou budoucnost, ale ne na elektřinu z drátu na sloupu či v zemi. Pak bude docházet ještě k větší produkci CO2 protože větrné nebo solární el. takový tok energie nenabídnou tím budou opět více práce vykovávat klasické tepelné el. a tím bude jaderná = nebezpečný odpad a uhlí = CO2 je to past za pastí ...
Petr Drahoš
Petr Drahoš Před rokem
Líbí se mi, že elektromobily přinesou nové možnosti v designu. Nechápu proč na to musí bít zas...né dotace.
Jirka Sedláček
Jirka Sedláček Před rokem
@Petr Drahoš jo, souhlas.
Petr Drahoš
Petr Drahoš Před rokem
​@Jirka Sedláček S tím naprosto souhlasím, že naštěstí nežijeme v rovnostářský společnosti. Z mého pohledu je to plýtvání zdrojů nás všech. Každý ať si za svoje vydělané peníze pořídí co chce. Jen mi vadí, že ti co platí daně, tak tím přispívají do soukromého sektoru lidem, kteří by to často ani nepotřebovali a tím mimo jiné kazí trh.
Jirka Sedláček
Jirka Sedláček Před rokem
​@Petr Drahoš Obráceně je (neberte mě taky prosíme extrémně za slovo, když jste tak žádal i mě) to, že není třeba žádat o dotaci dopředu a spekulovat kolik a jak lze získat (ale samozřejmě nechceš-li, nemusíš žádat dotaci). Ale je jasný, kolik můžeš (ale nemusíš, nechceš-li) získat zpět ex post. Ale nikdo vám nebrání dotaci ani daňový výhody využít. můžete ušetřit státu ... A ještě k těm vašim výpočtům, to je hodně složitý - tady v tom modelu (daňový výhody) to je taky trošku jinak, stát zvýhodní vás, automobilka dostane peníze od vás a stát může mít drobně nižší výnos. Ale je to něco za něco, a je to hodně podobný. A na druhou stranu, ne každý může mít drahý auto, pokud někdo ten příjem nemá, tak má smůlu - je to blbý, ale je to tak. nežijeme naštěstí v rovnostářský společnosti (ale je to tak i v dánsku, kde ty příjmový nůžky jsou mnohem menší).
Petr Drahoš
Petr Drahoš Před rokem
@Jirka Sedláček Co je prosím obráceně?
Jirka Sedláček
Jirka Sedláček Před rokem
@Petr Drahoš jo, je to tak. Ale je to obráceně a aspoň to lze líp kontorlovat, jsou to nenárokový dotace.
vlnacunami
vlnacunami Před rokem
Koupíme "ekologicky" elektromobil", ale budeme jej nabíjet "špinavou" energii. Kdyby byl vetší podíl energie z obnovitelných zdrojů, dávalo by mi to trošku větší smysl.
rmaleter
rmaleter Před rokem
vlnacunami vieš čo máš pravdu, ale elektromobilita nie je dôvod prečo máme stále nízky podiel energie z obnoviteľných zdrojov. Samozrejme je to relevantný argument, ale tu takzvanú špinavú energiu používame dennodenne všetci a všade..
Tomáš Maňásek
Tomáš Maňásek Před rokem
Tyto technologie jsou ve vývoji. Investice do elektroauta je investice do budoucnosti. Pokud budeme tuto technologii podporovat, tak v budoucnsoti budou dostupné technologie, které budou ekologičtější a budou vytvořené z pěněz, které teď do tohoto nápadu vložíme. Je třeba myslet trochu dál :-)
Ferin
Ferin Před rokem
Elektromobily jsou auta budoucnosti..
fuzzX
fuzzX Před rokem
¨:DDDD
George
George Před rokem
Elektromobil dobrý koncept, ale naše technologie neni připravená na to, aby to bylo doopravdy čisté. XX% je vyrobeno z uhlí a spalování uhlíd=emise. ALE ten největší problém je infrastruktura, ano... slyším Petrovi slova, že ta infrastruktura se bude zlepšovat společně s elektromobily, tak dobře a kde se ta energie vezme ? Buď více jaderných bloků(ale ty nejsou asi schvalené a ani se o nixh nediskutuje, vlada nema v planu nic stavět a i kdyby jo, jaderny odpad...) Nebo více uhelných ?? Dokud to nebude z obnovitelných nebo tedy z jádra které je z celkového hlediska ,, čisté'' tak elektro nema smysl. Chápu Petra že ho to baví to zkoušet, ale při dnešnich cenach, nevalného Tesla zpracování, dojezdu a dlouhe doby dobijeni. Je to pro normálního člověka nemyslitelné. Over and out 😂😂
Zdenek Pokorný
Zdenek Pokorný Před rokem
@Marek Sýkora Já nejsem majitel Ev vozu a nenutím polo státní akciovou společnost aby vyvážela 13.9twh to vážně ne. Takže pláčete na špatném hrobě. Co tak zajet do dolů Bílina a tam můžete projevit svůj názor a nezapomeňte natankovat truchu té nafty na cestu. V perském zálivu už nemají co žrát. Radši budu podporovat místní zdroje než být závislý na tom jak se Putin vyspí. A tím bych téma ukončil a přeji vám hodně sil do boje s uhlobarony.
Marek Sýkora
Marek Sýkora Před rokem
@Zdenek Pokorný Nenarazil, ale brečí tady pro ně Mára. A s tou "uhelnou společností". Člověče, funguje vám mozek? Už v pátém příspěvku vám tady ukazuju, že tu "uhelnou společnost" tu rozvíjíte právě vy, elektrouhláci s každým nově koupeným elektrickým krámem. Já ji právě chci stopnout a proto snižovat spotřebu elektřiny a tedy rozhodně nezapojovat nová elektroauta. Právě až do doby, než tu budou jaderky, které jim tu elektřinu poskytnou už bezemisně. Takže právě vy tady těmi svými novými nabíječkami a elektrouhláky posunujete limity na dole Bílina a zajišťujete Tykačovi dlouhodobou perspektivu. A ten váš vývoz je přesně ve stylu a "vy zase bijete černochy". Už vám tu taky snad potřetí píšu, že pokud přestaneme tu uhelnou elektriku konečně vyvážet, tak sakra ne proto, abysme ji dál pálili kvůli elektrouhlákům. To by bylo z bláta do louže. Bude to proto, abysme ty uhelky mohli konečně zavírat.
Zdenek Pokorný
Zdenek Pokorný Před rokem
@Marek Sýkora však a vy jste snad někde narazil na dotace pro obyčejné lidi? Ale je vidět že vy svůj názor nezměnite i když veškeré proti argumenty jsou volně dostupné online na internetu. Tak přeji hodně sil při budování vaší uhelné budoucnosti PS: Ev vozů je cca 2700 vloni by vývoz elektrické energie 13.9twh stačil k nabití 5mil. EV po celý rok při mixu 51% z uhlí. Ale stou dostavbou uhelných elektráren by jste si měl taky pospíšit tu nepostavite přez noc.
Marek Sýkora
Marek Sýkora Před rokem
​@Zdenek Pokorný Však si jezděte. Ale nežebrejte dotace na špinavé elektromobily na uhlí a neplantejte lidem hlavu, že jde o nějaký "čistší ekologičtější" způsob dopravy. Stačí, že o tom takhle lže Brusel.
Zdenek Pokorný
Zdenek Pokorný Před rokem
@Marek Sýkora Za rok 2018 čistý vývoz 13.9twh. každý ať si jezdí čím chce já jsem na jaře koupil prius III. Jezdím za 3.8l benzínu a jsem spokojený když mám náladu tak se projedu land roverem v terénu. A až poklesnou ceny tak půjdu do Ev protože co mně prius naočkoval ticho rekuperace na benzínce plná Max 1300kč. Takže u mě vyhrává ekonomicky provoz minimální náklady ticho. Ekologie, je mi čtyřicet těch cca 30 let už nějak doklepu s tou to už nijak nevytrhnu 😀
lin ka
lin ka Před rokem
p.Mara pochopil jsem ze vas bavi vlny ktere jdou ruku v ruce s technologii dneska i zitrka. Ale elektoauta neprameni z poptavky cloveka ale z tlaku rozhodnuti tehle cesty. tedy srovnavat to s prvnim mobilnim telefonem coz byla revoluce komunikace v pohybu me neprijde ten spravny primer. Ve chvili kdy se efektivne toyote podari obrazne receno zkrotit vodik, jdou vsechny prodlužovaky do šrotu. rok 1997 prvni prius, takze na prknech konstruktera to bylo 1995 a dnes je 2019 a toyota nema 15 elektrickych modelu, dle meho tohle mluvi za vse.
Tomáš Andrýsek
Tomáš Andrýsek Před rokem
@lin ka Ne. Vývoj gravimetrické hustoty energie v lithiových bateriích a vývoj ceny lithia umožnil dnešní stav. Trend vývoje směřuje k dalšímu postupnému nasazování i bez marketingového Einsteina.
lin ka
lin ka Před rokem
Takze kdyz to shrneme, cekame na Einstaina2 a pak na marketingoveho Einsteina co to dokaze prodat, protoze se urcite shodneme ze fronty na elekroauta jako fronty na iphone nehrozej. Ten kdo najde tu nej pridanou hodnotu co tim clovek ziska a o co prijde tak ten bere vse. Zatim me myslenka vyrobcu aut prijde jen jako: neudelat chybu a jit do lesa pouze s myslenkou abych neupadnul me prijde blbost. Jo jit do lesa na houby a u toho upadnu, ale mam plnej kosik hub je pro me prinosnejsi.
Tomáš Andrýsek
Tomáš Andrýsek Před rokem
"Ve chvili kdy se efektivne toyote podari obrazne receno zkrotit vodik, jdou vsechny prodlužovaky do šrotu." csposts.info/cd/video/q5OM0WqBkWmn0pY
Josef Burda
Josef Burda Před rokem
A co tak přirovnání k nástupu “chytrých telefonů”, to mi přijde blíž... Telefony už tu byly. V Evropě Nokia, Ericsson, Siemens, Alcatel... ale než se naděly, konkurence z Asie je smetla... a dnes? prakticky mobily nevyrábějí... A výhoda smartphone? mnohem kratší výdrž na baterie, rychlejší vnitřnosti, funkce navíc ve vyšším komfortu... a dnes je má každý školák na ZŠ i babička... Dnes máme v Evropě několik automobilek, které rozhodně nejsou ty co jsou utiskovaní a ovlivňovaní tou zlou EU... Sami si rozhodují, jakou cestou se vydají.. někdo si drandí hybridy, někdo vyrobí “srandovní” elektromobily a pak svorně všichni říkají “elektromobily nikdo nechce”... Sami ale budou pak mít problém, až budou chtít jich pár prodat, vysvětlit že to nejsou ty stejné jako předtím.. teď už budou jen úžasné zítřky... :-) Každopádně doufám že se pochlapí, a zůstanou nějaké evropské automobilky.. i když už i některé z nich jsou stejně vlastněny z Asie ...
Michal Jurkovic
Michal Jurkovic Před rokem
Rozhodnutie Toyoty nevravi nic ine, len ako sa ich management rozhodol. Vodik je, IMHO, slepa cesta. Tych dovodov by bolo viacero. Stale musis riesit distribuciu paliva, ale uz nie tekuteho, ale plynneho (ok, ked sa extremne stlaci, tak bude tekuty, v porovnani s distribuciou dratom vyrazne komplikovanejsie). Vodik ma najmensiu molekulu, ta prejde cez vsetky materialy, tzn. mas trvale uniky (pre priklad, hladanie netesnosti vakuovych systemov sa robi s "Helium Leak Finder", teda molekulou len o trosku vacsou ako vodik). Vodik je prudko reaktivny so vzduchom, takze vacsia netesnost a bum (nie ze by baterky boli vyhra, ale oproti vodiku mi to pride bezpecnejsia technologia). Aktualne sa vodik vyraba z plynu, ale teoreticky mozes aj elektrolyzou vody (stale na to spotrebujeme kvantum energie). Celkova efektivita vodikoveho cyklu je niekde okolo 50+%, u baterii ~80%+ (s potencialom na zlepsovanie vdaka vyvoju vo vykonovej elektronike). Aj pri vodiku potrebujeme vzacne prvky (hoci mozno menej ako u baterii), a to napr. Pd pre katalyzator.
Martin Klima
Martin Klima Před rokem
Před pár dny jsem si koupil znovu Diesel. Možná poslední, možná ne. Uvidíme.
Z Neuman
Z Neuman Před rokem
U nás kde většina lidi je rada, že nešetří na Škodu (Fabia,Rapid) Hyundai IX 20, i30) Dacie Sandero jsem s elektromobily klidnej 😉 že budou časem levnejsi je jasny, ale i tak pro spousty lidí to bude nedostupný
Zdeněk Dvořáček
Zdeněk Dvořáček Před rokem
Škoda, že jsem ráj dotačních podvodů. Viz kotlíková dotaze, i když to je asi mimo téma.
Zdeněk Dvořáček
Zdeněk Dvořáček Před rokem
Super video. PS: Slovo dobíječka mi trhá uši :D
Petr Větvinský
Petr Větvinský Před rokem
Zdravím vás Petře, super video. Určitě dnes už není problém využívat EV i jako první auto. Stále ale v mém okolí převládá pocit, že se musí denně ujet 1.000km. Myslím, že by si každý měl EV vyzkoušet a pak psát o tom, co doopravdy zažil a ne jen papouškovat články z internetu. Pro Teslu jsem se v podstatě rozhodl po shlédnutí vašeho videa a po projetí v ní bylo hotovo :-). Elektrické auta dnes v pohodě ujedou 200 až 300 km a u veřejných nabíjecích stanic se tato vzdálenost nabije za 1 hodinu. Ideální stav je nabíjet přes noc nebo když se dojede do práce, jinak například při nákupu, před kinem atd. Ne jezdit a čekat až bude prázdná baterie ale průběžně když je možnost a prostor ji dobíjet:-). U tankování auta si také lidi spočítají kdy a kde natankovat výhodně. Jinak se dá již nyní u marketů (vybraných) nabýt i zdarma. Spotřeba EV je cca 10-17 KW na 100 km= náklady na elekřinu cca 50 haléřů na 1km:-) Bydlím v paneláku a nemám pocit nějakého negativního vlivu na čas při nabíjení. Prostě si zajdu na oběd a je nabito. Nákup dnes trvá 20-60 minut a to stačí k dobití úplně v pohodě. Při delších cestách mám pocit, že jedu jako člověk když musím každých cca 300 km na 20 min zastavit (to je káva, WC, sváča) v pohodě a v klidu 920 km za den včetně návštěvy muzea. Takže bonusy v tichosti, nákladech a jízdních parametrech, rekuperaci a velmi jednoduchém ovládání jsou velkým +.
Richard Sándor
Richard Sándor Před rokem
ja k tomuto potrebujem selský rozum lebo nemám EV, ale ako moje prvé auto bude EV, tých benefitov je tam mnoho viac ako pri spaľováku.
Petr Větvinský
Petr Větvinský Před rokem
@Matúš Kubis Bydlím ve 12 patře v paneláku :-). Wall box zatím nepotřebuji z důvodu dosažitelnosti nabíječek. Mám paušál u ČEZ a nabíjím tedy hlavně na jejich dobíječkách. V reálu 300km za hodinu nabito na 50KW nabíječkách (cca z20-85%). Jak jsem psal, jdu na oběd nebo nákup a je dobito:-).
Matúš Kubis
Matúš Kubis Před rokem
@Petr Větvinský mozem sa opytat? Byvas v dome? Mas tesla wall charger? Kolko trva nabitie napriklad z 20 na 90%?
Petr Větvinský
Petr Větvinský Před rokem
@Jiří Schneider Nechápu ty negace, na dálnicích jsou nabíječky a proud je v podstatě všude. Tohle jsou pro ukázku nabiječky jen u ČEZ www.elektromobilita.cz/cs/mapa-dobijecich-stanic.html, Při dojezdu plně nabité baterie v klidu 400km nechápu argument lesa nebo dálnice. Myslím, že nejsme na Sibiři. Při 130 na dálnici mám spotřebu 20KW/100km = přes 370km. při 150+ v Německu 22KW/100km.= 340km. Dlouhodobý průměr 17KW/100km= 440 km. Kapacita baterie 75 KW a nabíjení na Supercharger 1000km za hodinu. ČEZ 300km za hodinu. Jinak ideální je elekro do města, kde je spotřeba v zácpách cca 10-13KW/100km :-). Přeji hezký den a zkuste si EV, za to nic nedáte a pak se na to prosím po vlastní zkušenosti podívejte znovu. Každý způsob pohonu má své +i- tak to bylo a je.
Jiří Schneider
Jiří Schneider Před rokem
@Ondřej Kulhavý Srovnání od IQ tykve. mobil mi nevadí vybitej v kapse a nabiji ho kdekoli a když ne, tak je mi to šumák. Když se mi vybije na dálnici nebo v lese auto, tak mám problém, mudrlante.
Unreal-GamingHD
Unreal-GamingHD Před rokem
Charakter benzínového motoru je prostě něco víc. Ovšem jako daily driver? Práce, nákup, speciálně pro mě jako pro Pražáka je Tesla dream come true, ale prostě to není stále dostupné co se financí týče 😐
YXO
YXO Před rokem
Zdravím Petře, zajímavé video, hodně mě překvapila Čína. V jednom videu jste říkal, že jste nikde neměl, či nemáte, naftové auto. Zajímalo by mě z jakého důvodu ? děkuji
Matěj Čermák
Matěj Čermák Před rokem
Ahoj, chci se zeptat jestli vyzkousis nové ms surfaci jako porovnání s macbooky
-Iku8aI-
-Iku8aI- Před rokem
Ahoj Petre, opet super video. Napadlo me zajimave video z nove otevrene prodejny Tesla v Ceske Republice a pripadne i z jejich servisu. Pripadne bych do toho zapojil napr.servisni naklady elektromobilu, zejmena by me zajimala Tesla👍
Jindřich Pařík
Jindřich Pařík Před rokem
U jakého auta je rozdíl spalovací/elektro auta rozdíl 200 tis.? Hyundai Kona 669 990/1 319 990 rozdíl 650 000 Audi Q7/e-tron 1 865 900/2 165 900 rozdíl 300 000 (Q7 je vetší) VW Golf 682 900/993 900 rozdíl 311 000 ...
Zdenek Pokorný
Zdenek Pokorný Před rokem
@Jindřich Pařík a v čem je problém četl jste celou odpověď? Není konkurence musí si nechat zaplatit nové výrobní linky a za tím je nic netlačí k prodeji tak samozřejmě že je to dražší než něco co vyrábí už X let. V miliónových sériích
Jindřich Pařík
Jindřich Pařík Před rokem
@Zdenek Pokorný Tento argument jsem čekal, proto jsem samozřejmě bral cenu za model v nejvyšší výbavě s automatem. Hyundai Kona začíná na 370tis. a řekl bych, že přes milion se nedostane, ikdyby jste si tam navolil sebevětší nesmysly.
Zdenek Pokorný
Zdenek Pokorný Před rokem
Srovnáva te základní cenu vozu kde různé doplňky výbavy udělají klidně i 300tis. A víc. Kdežto u Ev už bývá v nejvyšší výbavě. Ale ano zatím není konkurence a samy automobilky nemají zatím potřebu Ev vozy prodávat (emise)01/2020 to změní. Dodací lhůty na nové Ev klidně i 8 měsíců. Ale věřím že příští rok ceny půjdou směrem dolů.
Radek Skrbek
Radek Skrbek Před rokem
Další příklad Škoda citygo 200 tis. vs 430 tis. Ale když by se porovnávala i výbava, tak by to bylo spíš 300 tis, vs 450 tis. Nicméně spousta aut se porovnávat nedá, protože neexistují ve spalovací verzi a porovnatelné auto se hledá hodně těžko, vzhledem k výkonu, a výbavě.
Zdena Admin
Zdena Admin Před rokem
Ahoj, super to ja za par let budu mit taky elektricky ale kreslo :)), ale jinak fandim, i kdyby to mel byt jen meziclanek mezi spal. motory a vodikem, porad to bude cista ekologie, 👍
JakuB Bucek
JakuB Bucek Před rokem
Asi je moc brzo na mé hodnocení, jezdím Teslou 3 teprve druhý měsíc. Ale měl jsem velká očekávání a ta se naplnila. Jen dvakrát se mi stalo, že jsem musel říkat na dobíjení. A to spíš jen proto, že jsem čekal na to až budu moci nabíjet z CCS. Nermyslím si, že je nezbytně nutné pro rozvoj elektromobility stavět čím dál rychlejší nabíječky. 50 až maximálně 100 kW jsou pro rychlost nabíjení dostačující, pokud jde o CCS systém. Ale myslím si, že by měly být nabíječky lépe umístěné. Jde o to, aby byly umístěny do lokalit, kde lze dělat i něco jiného než čekat v autě na dobití. Kromě obchodních komplexů by třeba mohli být v lokalitách, kde je možné se třeba projít nebo něco zajímavého vidět. Prostě mít možnost si při dobíjení odpočinout od jízdy jinak než nákupy. Druhý problém vidím v tom, že stávající nabíječky fungují na principu chademo a CCS spojeně. Když nabíjí někdo na chademo, tak na CCS nikdo nedobije i když je ten kabel volný. A to mi přijde Škoda. Třetí věc ze které mám obávané u rozvoje elektromobilů je, že přijde časem nějaký inteligent a bude chtít kompenzovat spotřební daň na `nespáleném` benzínu na elektrické energii. Ale to je asi hodně vzdálená budoucnost.... Jinak za dva měsíce ježděním elektromobilem vidím jen samá pozitiva.
JakuB Bucek
JakuB Bucek Před rokem
@Josef Burda :-) No já nevím, asi mám moc bujnou fantazii. Ale jakmile stát potřebuje prachy, tak i má bujná fantazie je malá.
Josef Burda
Josef Burda Před rokem
Tak co se týká té daně na dobíjení, tak ve vzdálené budoucnosti to možná bude, ale nejspíš právě jen na těch rychlonabíjecích a ultranabíjecích nabíječkách... Těžko mi zdaní to co doma navařím/nabiju - asi to nepůjde rozlišit :-)
Tesla3 cz
Tesla3 cz Před rokem
souhlasím, máme to stejně, i když o měsíc delší zkušenost :) jen ta dan na elektřinu mi přijde hodně těžko proveditelná a nebojím se , že budu mít toto auto, až se to zavede.
Miroslav Havlíček
Miroslav Havlíček Před rokem
Díky za fain video. Tesla je můj sen. Už jen pro sen Elona Muska😍, Petře, šel by podcast s Teslaček?? Taky by bylo fajn zkusit nastínit scifi situaci, že to už bude mít doma každý a co pak(blackout fans atd.) Díky moc, ať se daří. Pozdravujte Marka😉
Petr Klabal
Petr Klabal Před rokem
V té tabulce mi chybí Švýcarsko. Tam jezdí teslou snad každý 3ti.
Jirka Sedláček
Jirka Sedláček Před rokem
Tak asi jak kde, ne? :) ale jasný, kupní síla je tam hodně vysoko.
Tomáš Simonides
Tomáš Simonides Před rokem
Ahoj, tak třeba to Norsko bych bral s rezervou - obrovská kupní síla, zdanění spalováků a zvýhodnění EV se s Naší realitou nedají srovnat.
David Beránek
David Beránek Před rokem
plus ještě to, že většina původních dotací (už to snížili, prostě socialistům jednou dojdou i peníze těch druhých) pocházela z prodeje ropy...
Jirka Sedláček
Jirka Sedláček Před rokem
Tomáš Simonides je to tak, tohle tam mělo zaznít.
Prokop Buben
Prokop Buben Před rokem
Me by spis zajmalo, jak to bude v budoucnu, protoze nemecko a celkove EU chcou bezuhlikovou evropu a uz rusi a zaviraj jaderne a uhelne elektrarny. Pokud bude 100% aut na baterky, tak elektrarny nebudou absolutne stihat, budeme vecne bez proudu a nabiti bude znamkou luxusu. Nuti lidi kupovat elektro, ale sami sobe zaviraj dvere pred ocima totim. Ale jak psala historie- nemci propagovali naftu, jak je uzasna a super a dneska ji zakazuji, dneska rikaj o elektru, jak je super, ale za 20-30 let zjisti, ze to vypousti jedovaty kovy do ovzdusi, zahratyma baterkama se zas ohriva planeta a zas to zacnou zakazovat. Nakonec skoncime u koni a krav, jak pred 1000 lety a aj ty nam zakazou, protoze vypoustej moc co2.. :D
Prokop Buben
Prokop Buben Před rokem
@Adrian zdroj? a zajmavy je, ze vsude se pise, jak euro6 nafty jsou stejne ekologicke, jak elektromobily a ze tema filtrama pevnych castic ten vzduch cisti. U baterii je extremne neekologicka vyroba a likvidace a kvuli poptavce se budou vyrabet na sklady, takze stejne nebo vetsi ekologicke zatizeni. Kdyz budou jen solarni panely, tak jak budes nabijet v noci, kdyz to auto nebudes potrebovat? pres den to posilas zpatky do site, ale zadny ulozny zdroj nikde nemas, takze budes muset vyuzit sit a tim ju zatizis- ve meste s 10k lidma bude mit treba 5k lidi auto a 2k aut se bude nabijet naraz, co to asi udela.. zkolabuje sit, jak se to uz nekolikrat stalo v jakemsi skandinavskem mestecku. Navic nucenou pripravou pro elektromobilitu zatizis mnohem vic planetu emisema, nez stavajicima autama.
Josef Burda
Josef Burda Před rokem
Navíc vláda nechce podporovat dotace do nákupu auta, ale mezi 2020-2030 budou dotace na podporu solárních panelů + akumulace že které budete mít energii pro dům a ještě zbyde pro elektromobil... ten si pak pořídíte za své... tím podpoří elektromobilitu, sníží odběr ze sítě a to mi smysl dává..
Adrian
Adrian Před rokem
Tento komentář dokazuje že o tom nevíte vůbec nic, už je dokázáno že elektromobil je mnohem ekologičtější než auto se spalovacím motorem... S elektrárnami nebude žádný problém, dokonce vzroste počet solárních elektráren takže se elektromobilita v ČR stane ještě čistější
Dominik Vlček
Dominik Vlček Před rokem
Petre, mam dost odlisny nazor, vy jsme poukazal na elektromobily sice ze jsou super k prirode atd..., ale zase si vemte jak zatizi mnohonasobne vicerokrat zemi nez provoz spalovaciho auta navic vyroba elektriny take alespon u nas neni tak ekologicka zrovna..., osobne vidim budoucnost ve vodíku a ne elektrice,
Radek Skrbek
Radek Skrbek Před rokem
A jak to víte, že elektromobily zatěžují mnohokrát více než spalováci? Ohledně vodíku, to je snad ještě horší než nafta (nakonci stránky): www.asep.cz/proc
Adrian
Adrian Před rokem
@Now & Here přesně tak
Now & Here
Now & Here Před rokem
Ropa se také těží pomocí elektrřiny, navíc se musí dovážet například ze zemí Středního východu. Průměrně to vychází, že po ujetí zhruba 50 až 100 tisíc kilometrech je elektromobil ekologičtější než spalovák. Po vyřazení z provozu lze navíc baterii použít jako skladování elektřiny v domácnostech či v jiných budovách - baterie budou nezbytné pro budoucí energetiku, takže bude fajn využít ty z elektromobilů. Vodíku fandí spousta lidí, v současnosti je však účinnost takových aut zhruba 30 procent, elektromobilů asi 70 %. Navíc je zatím problém efektivně vyrábět vodík z čistých zdrojů. To nemluvím o extrémně náročné infrastruktuře. V masové dopravě v dalších letech nepužitelný, v dálkové přepravě má svůj smysl.
Adrian
Adrian Před rokem
csposts.info/cd/video/tt2w0YKLf6mT0pY
Maximilian Konkoľ
Maximilian Konkoľ Před rokem
Recenzia na note 10
Daniel Gago
Daniel Gago Před rokem
Apple užívateľ ju aj tak neurobí "poriadne". To by sa musel s tým zoznamovať hodne dlho kým by dosiahol dajaký lepší prehľad a vedel Note zhodnotiť. (A možno sa s tým Peter zoznamuje a preto to tak trvá) To bude len taký pohľad Apple užívateľa na Note, nie recenzia.
Desperoro
Desperoro Před rokem
A jestli se tady v Olomouci něco rozmoholo, tak to je elektrokoloběžkování na Xiaomi. Těch tu lítá mraky
Miroslav Štíbr
Miroslav Štíbr Před rokem
No pěkně zpracované video o tom žádná.Jelikož pracuji v podniku co dělá výfuky tak nevím jestli bude lepší mít hybrid či elektro a když elektro tak na krátké cesty a druhé auto na delší trasy třeba ten “zlý ,, diesel.Můj osobní pohled je to fajn že je výběr co si mužů dát pod kapotu
Desperoro
Desperoro Před rokem
Smazal se mi tu komentář, nevím proč. Každopádně Čína chystá postavit přes 200 uhelných elektráren během 20 let, tolik k té čistotě elektroaut. Německo a Belgie mají jaderný stop a všechno zavřou. Momentálně Fabie je v Německu pro planetu čistější než Tesla. Norsko má taková zatížení na spalováky, že tam i Oktávka vyjde skoro jak Tesla, k tomu ta mýta a další poplatky. Přesto je to šikana 96% na úkor 4% A jak vnímám elektromobilitu? Asi to není špatný, tichý, fajn zrychlení, údržba asi jednodušší. Až budou elektroauta dostupnější, určitě výhody od státu zmizí (třeba vyhrazené pruhy, parkování). Mimochodem parkování zdarma pro elektromobily jsem v Kanadě a USA neviděl. Asi bych o tom i zauvažoval, ale těch 600km chci dojet nadoraz, když chci. V ČR to má jeden háček. Jsme země ojetin. Průměrný věk aut je 14 let, když to půjde dobře, možná se dostaneme na 10 let (když se prodá dost Dacii a Škodovek). Lidi tu jdou po ojetinách, za 200k dostanou auto co stálo klidně 600 i 800k, v plné palbě. Za 400k tu přitom dostáváme od automobilek holobyty. Pokud se má elektromobilita v ČR uchytit. Musí nabídnout zajímavé kousky na poli ojetin do 200k ceny, lépe pod 100k. Já osobně jezdím autem za 50k, nalil jsem do něj za 3 roky taky tak 50k a furt fajn.
Radek Skrbek
Radek Skrbek Před rokem
Co se týká Německa a elektráren na uhlí, tak nemáte pravdu. Ještě před pár lety měli skoro 50% z uhlí, dnes mají mix elektřiny už jen 37%! Zatímco my v ČR sátle 50% a v dalších letech se to nezmění. Zatímco v Německu to bude v dalších letech dále klesat. A i kdyby elektromobily jezdili jen na uhelné elektrárny, stále budou "čistší" než spalováky. Vždycky mne naštve jak se tu každý opírá do německa ohledně jejich zmen v energetice, ale oni už s tím začali, zatímco my jen "mluvíme" a nic neděláme. Změna energetiky potrvá x desítek let a mělo by se s ní začít co nejdříve, Německu to trvalo 20 let, než se dostali na dnešní úroveň. Tj. pro nás vidím snížení uhelných elektráren ne dřív jak za 10-20 let. To je prostě hnus..
Jakub Kotlář
Jakub Kotlář Před rokem
ahoj mám na tebe otázku , jak dlouho vydrží baterie ne na dojezd ale celková životnost ?
Adrian
Adrian Před rokem
Měla by hravě zvládnout 15 let s kapacitou tak odhadem... 75% Je třeba brát na vědomí že baterie se pořád zlepšují a jsou na začátku
Rastislav Salamon
Rastislav Salamon Před rokem
skoda ze tam nebolo porovnanie aj so Slovenskom
Josef Kropac
Josef Kropac Před rokem
všiml jsem se správně, že hlavně jezdíš s Audi než s Teslou?
WEEK Production
WEEK Production Před rokem
Jezdí s teslou, audi má půjčenou
Daniel Gago
Daniel Gago Před rokem
-Kde sa nachádzame my, kde je svet- to je ten problém. Za koľko na hodinu robíme my, za koľko svet (rozvinutý)...
Jiří Schneider
Jiří Schneider Před rokem
@Dae Baeyeap Tvl další neplatící daně :-) Není to o tom aby člověk jel na hraně zákona nebo dělal 16h denně 7 dní v týdnu nebo měl to štěstí "uskutečnit si svůj sen" a zrovna dobře vydělávat. Je to o tom, že po 89' se republika rozkradla, nemakačenka berou "dávky", ti ve vládě největší a ovčanům jsou nastaveny ceny západu, jen ne platy. Osobně si nestěžuji, mám se dobře ale žvásty takovejch individuí jako ty jsou jak kecy jehovistů. Co z toho, že můžeš jinam, to je tak dobrý pro ucha po škole, kteří nemají rodiny a ani tak tam na nás nečekají, jak si hromada lidí myslí, že prožijí svůj "americký sen". My jsme montovna s odvodem daní cizích firem mimo naše území posvěcenou všemi vládami co tady od Havla byly. Všimný v milionech na vily a jachty je přednější jak jestli nějakej Franta z Horní Dolní má za co žrát a jestli bude po 50 letech práce mít nějakej důchod. A o tohle se starají i ve vyspělých kapitalistických zemích, kde nejsou 40 let pozadu. Nakonec co čekat od anonyma s bezobsažným kanálem. Do které třídy chodíš?
Daniel Gago
Daniel Gago Před rokem
@Dae Baeyeap Ja viem čo sa dá, ja som to napísal v globále ako to tu je. Nesťažujem sa, konštatujem. Jednoducho je tu iný priemer platov ako vo vyspelej Európe, ale ceny elektro áut sú cca rovnaké. A aj toto má vplyv na to kde sa nachádza svet a kde my v oblasti elektromobility. A to že majú 40 rokov náskok je síce pravda, ale keď sa raz rozhodnú že tu bude pracovná kolónia tak ich nedobehneme nikdy (napriek tomu že budeme robiť lepšie ako západní kolegovia), a áno, jedine ísť žiť inde, len tam treba mať čo ponúknuť, inak tam bude človek za lacného roboša z východu.
Dae Baeyeap
Dae Baeyeap Před rokem
Tak za tolik nerob a rob za víc a nebo ještě líp, začni robit sám za sebe. Nemůžeme si furt stěžovat na to, že západ je dál, jasně že je dál, mají 40 let náskok. Ale jde o to, jak se k tomu stavíme právě teď. Máme navíc volnost pohybu, můžeme žít kdekoliv chceme po EU.
Marcus
Marcus Před rokem
Na Slovensku bude dotacia 8000€.
rmaleter
rmaleter Před rokem
Marcus 8000€ bohuzial len na papieri...prečítaj pár právnych názorov na tento zákon a pochopíš ...
Vratislav Harabiš
Vratislav Harabiš Před rokem
Dotace jsou špatně ... Dotoval někdo nákupy LCD monitorů ? Lidi se stále drží starých CRT monitorů? Dotoval se nástup spalovacích motorů? Musí přijít technologie, která tu stávající nahradí tím, že zákazníkovi nabídne buď srovnatelný komfort, nebo za stejnou cenu, ale nějaký další benefit.
Vratislav Harabiš
Vratislav Harabiš Před rokem
@Radek Skrbek to, že si koupím lcd místo crt vylepšilo i ten vzduch. Ono je mnohem méně nákladné a potřebuji pro to i méně náklaďáku, když mám převážet méně objemné a lehčí LCD. Jinak i bez jakýchkoliv dotací a daňových úlev jsou elektromobily už zvýhodněné. Protože jezdí po cestách na které přispívají ropáci nemalou částkou v podobě spotřební daně na palivo. Elektromobilisti žádnou takovou daň neplatí (zatím... Ale pokud se to více rozšíří, tak o nějakém takovém zdanění stát určitě zavede).
Vratislav Harabiš
Vratislav Harabiš Před rokem
@Adrian v čem jsou lepší? Mají čtyři kola, volant, klimu, převezou cca 4 až pět lidí... Jinak představa, že se stát, a tedy vlastně daňoví poplatníci, skládají někomu na příspěvek na auto za mega a půl, je naprosto zvrácena.
Radek Skrbek
Radek Skrbek Před rokem
Dotace sice nesnáším, ale to porovnání s CRT hodně pokulhává. Když sikoupíte CRT monitor, tak jste si maximálně ničil svoje oči. Když jezdíte ve spalovacím autě tak "otravujete" vzduch ne jen sobě, ale i všem ostatním, kteří ho dýchají. Proto určitá úleva dává smysl, ale raději než přímé dotace bych viděl jen třeba znížení daně na elektromobil a na spalováky jejich zvýšení.
Adrian
Adrian Před rokem
Stačí že jsou lepší
Dominik Čapkovič
Dominik Čapkovič Před rokem
Nemyslim si, ze by v cr bylo malo dobijecich stanic. Nikdy se mi nestalo, ze bych musel cekat nez nekdo prede mnou dobije. Na delsi vzdalenosti musim auto nabit, ale lokalne (ve mestech) je to ok. Ono by bylo potreba se spise podivat na pocet dobijecek v “nejake” zone s “nejakym” vytizenim -) reklo by to daleko vice nez elauto/dobijecka
Jirka Sedláček
Jirka Sedláček Před rokem
Dominik Čapkovič tak tak, vzít v potaz i počet vozů / lidí, ...
radekkondik
radekkondik Před rokem
Já myslím, že elektromobilita není globálně ta správná cesta, ale ve městech má určitě smysl.
Zikkypikky
Zikkypikky Před rokem
@Nissan 350z No, ono výroba většiny technologií není úplně eko. A vyrobit auto tak jako tak ekologické není, ale u elektroaut jde více o održitelnost, aby se sitauce nezhoršovala.
Nissan 350z
Nissan 350z Před rokem
@Tesla3 cz ovšem výroba solárních panelů pokud vím také není ekologická.
Jaroslav Skuhra
Jaroslav Skuhra Před rokem
@Tesla3 cz Sry, jasně solár, ale k tomu se váže lepší technologie baterií - Li-ion baterie jsou dle mého pasé a budoucnost je v Al-ion bateriích...
Tesla3 cz
Tesla3 cz Před rokem
Jaroslav Skuhra co solar? podle studii pipongový stul ze solárních panelů dokáže auto nabít na 100 tis km ročně
Jaroslav Skuhra
Jaroslav Skuhra Před rokem
Naopak, myslím si, že je to jediná správná cesta. Otázkou je, co bude zdrojem pro ten elektrický pohon... uhlí, jádro, nebo palivový článek?
moric811
moric811 Před rokem
Petře ahoj,myslíš ze jde zjistit která značka vede v prodeji?:-) díky
Adrian
Adrian Před rokem
Jde, v elektromobilech vede jednoznačně Tesla s Modelem 3
Desperoro
Desperoro Před rokem
V Praze se otevírá nějaký Tesla obchod. Koukl jsem na ceník a je zajímavý vidět, že se prostě připlácí za to, jak daleko auto dojede. To je odpuzující
Desperoro
Desperoro Před rokem
@KomenskyAmos těch pár desetinek nestojí za řeč. Hlavně ujede 1000km na jednu nádrž
KomenskyAmos
KomenskyAmos Před rokem
@Desperoro A umí tvůj diesel taky za jízdy doplňovat naftu do nádrže?:-)).
Desperoro
Desperoro Před rokem
@rmaleter ja vím a proto mám spalovak radši. Protože doplním za 5 minut i když mám "dojezd" jen 300km
rmaleter
rmaleter Před rokem
Desperoro Pripláca sa predsa za batérie - výkonnejšie s väčšou kapacitou a tie majú logicky vyššiu cenu. Je to úplne pochopiteľné. Keď si budeš domov kupovať tužkové baterky zaplatíš tú istú cenu za 4 kusy i za 40 kusov?
Adrian
Adrian Před rokem
@Desperoroi nový diesel je oproti elektromobilu pořád hodně neeko
Aldom
Aldom Před rokem
Elektromobilita prostě není budoucnost. Proč? To je dobrá otázka a rád na ni odpovím, ale ještě předtím bych byl rád, kdyby někdo odpověděl mně na můj dotaz. Proč by měli mít elektromobily takové výhody? Vždyť každý kdo alespoň trochu rozumí ekonomii musí vědět, že dotace jsou zlo, které pokřivují prostor na trhu. Dotovat elektromobily je ta nejhloupější věc, co může být. Ty auta nejsou ekologická (provoz ano, ale baterky opravdu ne) a výroba baterek je mrhání surovinami. A co elektrická síť? Není trochu pokrytectví nabíjet elektřinou z uhlí? Když už se tak bojuje za elektromobilitu, chtěl bych vidět skupiny, spolky, cokoliv kteří v samotném zájmu elektroaut bojují veřejně proti zavírání jaderných elektráren, kteří chtějí aby neustále pokračoval vývoj jaderné energetiky. A proč tedy elektroauta nebudou budoucnost? No z jednoduchého důvodu, nemáme tolik surovin abychom mohli postupně přejít všichni na elektro a to ani nemluvím o energetické, která by to neunesla, kdyby nepřišli zásadní změny. Nicméně tu je alternativa... Co třeba auta na vodík. Jsou mnohem ekologičtější, cena vodíku je příznivá a opravdu by tyto auta byly schopné nahradit benzíňáky/nafťáky. Proč za tohle nebojujete? Proč radši zastáváte jakousi slepou větev evoluce, čímž elektromobily jsou? Podtrženo sečteno, elektromobily jsou cesta do pekla. Zvýhodňujeme je (lidstvo) a chováme se v tomto ohledu maximálně hloupě. Nemám nic proti vlastníkům elektromobilů, jen byste se měli zamyslet, jestli se vyplatí skákat z bláta do louže, jestli by nebylo moudřejší podporovat něco smysluplnějšího.
Adrian
Adrian Před rokem
@Aldom žádná moderní výroba/činnost člověka není neškodná, tady jde o to dopad na přírodu minimalizovat s to elektromobil oproti spalovákům zvládá mnohem lépe
Aldom
Aldom Před rokem
@Adrian Já zapomněl, že na výrobu elektromobilů není žádná ropa potřeba, že. Ano, můžeme si říct, že to je nesmysl, strčit prsty do uší a zpívat si o elektromobilitě anebo můžeme investovat peníze tam, kde to má smysl. Tam, kde to je nejšetrnější a tam, kde to prospěje nejvíce jak lidstvu tak přírodě. Líbí se mi, že máte na fotce znak Tesly, ale teď ruku na srdce. Teslu si lidi kupují jen kvůli tomu, že to je Tesla. Tím narážím na všechny možné argumenty o ekologii. Je to směšné, nikoho nezajímá to, jaký vliv to auto má na prostředí, ale na peněženku. No a vliv na peněženku to má třeba právě kvůli těm dotacím/zvýhodňováním (=nepopírám, že provoz Tesly je mnohem levnější i bez toho a musím uznat že třeba Tesla model 3 se v podstatě vyplatí, protože pořizovací cena se prostě člověku vrátí a je snad nejvíce dostupná, pokud se nepletu.) Vlastně mým cílem bylo poukázat na totální demenci kdy se přechází bláta do louže a všichni se z toho radují. Ano, elektromobily mají své místo na světě, ale nemyslím si, že bychom se měli radovat z nějakého obrovského posunu.
Adrian
Adrian Před rokem
Jediná slepá větev jsou spalovací motory které se prosadily jenom protože byly zdokonaleny dříve, zde je video které dokazuje že elektromobily jsou mnohem ekologičtější (je započtena i výroba) dokonce i elektromobil napájený elektřinou z uhelných elektráren (většina) je ekologičtější než těžba ropy, zpracování a pálení pohonných hmot: csposts.info/cd/video/tt2w0YKLf6mT0pY Ročně umírá podle průzkumu EU více lidí na lokální emise způsobující nemoci než na kouření Co se týče aut na vodík tak se současnou technologií jsou nesmysl...
Michal Vrtiak
Michal Vrtiak Před rokem
Jedna mala technicka pozmamka: V niektorych krajinach (hlavne v zapadnej europe) su elektromobily popularne nie len vdaka dotaciam, ale aj vdaka obrovskym daniam na spalovacie motory - napriklad Dansko, Norsko, Holandsko etc. Pre predstavu, zatial co na Slovensku stoji zakladne trojkove BMW 36,650 EUR, v Norsku to je priblizne 50,000 EUR a v Dansku dokonca 62,000 EUR. V praxi to znamena, ze u nas zakladna Tesla Model 3 ma cenovku vyssej strednej triedy zatial co v inych krajinach konkuruje len strednej triede. To urcite viac motivuje kupovat elektromobil.
Filip Mikuláš
Filip Mikuláš Před rokem
Musím říct že v posledních měsících se v našem okolí elektromobilita velice rozmohla a zastihla i naší rodinu. Teď mluvím o okolí Karlových Varů, kde jsme si jako jedni z prvních pořídili BMW I3. V posledních 2 - 3 měsících jsem však začal vídat jezdit a parkovat cca okolo 5 dalších vozů I3 ,což je sice na jednu stranu úsměvné,ale vzhledem k tomu že před půl rokem byla ve Varech 1 a teď během 2 měsíců najednou jich začalo jezdit okolo 7 vidím jako pokrok. A to se samozřejmě bavím jen o bmw i3, které vyniká a jde poznat na první pohled narozdíl od například el. nissanu a dalších.
Jakub Mokříš
Jakub Mokříš Před rokem
Na elektromobilitu nejsme připraveni, totálně ne. Ale Ministerstvo Dopravy si myslí přesný opak, jak mi řekl náměstek Tomáš Čoček. Takže taková je situace v ČR, jaký bude další vývoj si člověk odvodí... Jinak chválím, že jste si Petře dal práci s tabulkou. Jenom taková poznámka - počet elektromobilů na jednu nabíječku je sice super, ale když se člověk podívá na mapu nabíječek, tak zjistí, že jsou v ČR i slepá místa, kde jsou od sebe nabíječky dost daleko.
Radek Skrbek
Radek Skrbek Před rokem
Ach jo, to je zase jiná věc, Petr se zaměřil na něco co se vešlo do krátkého videa. Kdyby tam chtěl vměstnat všechno ohledně elektromobilů, tak by to video bylo dlohé jako tejden, ne vlastně bych řekl tak minimálně rok! Je jasné, že toho tam "chybí ještě daleko více.
Venca Krecl
Venca Krecl Před rokem
Ahoj, chápu slevu na koupi nového elektro auta, ale osvobození od silniční daně a dalniční známky už ne. Já nevidím rozdíl v tom, jestli po dálnici jede 2,5 t auto se spalovacim nebo elektro motorem, na optřebení dálnice to má stejný vliv. S rostoucím počtem elekro aut bude klesat příjem peněz na opravy. Jaký na to máš názor?
Josef Burda
Josef Burda Před rokem
Tak zrovna sleva na známku je fakt symbolická “podpora” :-)
Adrian
Adrian Před rokem
Ty výhody tam jsou protože nevypouští emise ne kvůli dálnicím
Ten nejlepší - iPhone 12 Pro Max [4K]
11:13
Top 100 Places To Visit In Europe
52:38
Ryan Shirley
zhlédnutí 1,6M
Jak podniká Petr Mára
48:04
Na volné noze
zhlédnutí 35K
KDE JE DNES APPLE? [4K]
15:25
Petr Mára
zhlédnutí 87K
Marty Lobdell - Study Less Study Smart
59:56
PierceCollegeDist11
zhlédnutí 8M
Playing 10000 Marbles - Marble Machine X #146
36:39
Opening a SEALED iPod Nano.
11:52
DankPods
zhlédnutí 224K
Díky! [GEJMR]
5:43
GEJMR
zhlédnutí 247K
WHO HAVE I BECOME...?
22:25
emma chamberlain
zhlédnutí 4,2M
10 small changes that will improve your life.
11:44
Apple Event - November 10
49:00
Apple
zhlédnutí 9M