Fortnite/Epic - rozmazlené děcko nebo bojovník za svobodu? [4K]

  zhlédnutí 33,448

Petr Mára

Před 3 měsíci

🔥 Odběr kanálu
csposts.info/flow/SgFxc7dM_mjQIC0zxn1zqw
☝🏼 Doporučené aplikace, služby a gadgety, které používám, včetně slev ☝🏼
👉🏼 kit.co/petrmara 👈🏼
Odebírej můj newsletter
👉🏼 www.petrmara.com/#newsletter 👈🏼
Více:
Merch - mementomori.pm
petrmara
petrmara.com
virtualnikomunikace.cz
petrmara.page
petrmara
Kamera & Střih: Petr Mára
Hudba: Mike Trafik

Komentáře
Petr Mára
Petr Mára Před 3 měsíci
Situace se vyostřuje. Epic má čas do 28.8 dát věci do pořádku, nebo přijde o možnost vyvíjet software pro iOS a macOS - www.theverge.com/2020/8/17/21372480/apple-epic-threat-developer-tools-agreement-unreal-engine-fortnite
Marek Mikuš
Marek Mikuš Před 3 měsíci
@Dominik Šimko Naopak, nicméně je to zamotané a zatím je to 50/50, ale je to komplikovanější :-) Zatím bylo pouze první slyšení a soudkyně potvrdila, že Epic si celou situaci vyvolal sám svým porušením podmínek, takže zablokování Fortnite je v pořádku a tam se zřejmě pomoci nedovolá. Ale to už věděli, protože v neděli před slyšením už tlačili hlavně na zákazu zrušení developer účtů pro Unreal engine. Zde Apple neuspěl s tím, že byť Epic podmínky porušil a Apple má právo developer účty zablokovat, díky tomu, že Epic games optimalizuje provoz a jednotlivé činnosti provozuje přes více dceřinných firem, tak za porušování může zatím zablokovat pouze tu společnost, která smlouvu porušuje, ne ostatní. Osobně bych zablokování Unreal Enginu považoval za krajní řešení, vývojáři ostatních her by to neměli za Epic schytat taky, ale zase z hlediska vzájemné spolupráce, chcete spolupracovat s někým, kdo se vypracuje na vašich produktech a službách (před Fortnite), poruší vaši smlouvu, dehonestuje vás v médiích a vaše vývojářské nástroje používá k obcházení smluvních podmínek?
Dominik Šimko
Dominik Šimko Před 3 měsíci
Chcelo by to aktualizáciu súd už začal a bohužiaľ je na strane Epicu
Marek Mikuš
Marek Mikuš Před 3 měsíci
@BumpkinCZ Vašim paralelám nerozumím, tedy ne v kontextu poplatku za využívání platformy. Apple si za to, že na jeho platformě prodáte fyzické zboží nebere ani cent a pokud platíte pohodlně přes ApplePay zboží u obchodníka, tak z toho má setiny procenta. Stále nerozumím tomu, jak vás jako zákazníka omezuje to, že kontroluje svou platformu (jako jiní)?
BumpkinCZ
BumpkinCZ Před 3 měsíci
@Marek Mikuš přiznávám na slyšení jsem nekoukal... Každopádně problém je na všech atformach co jste uvedl.... vztahují to jinak na stejný problém který byl před lety právě u bank a platebních bran, vraťte se do roku 2000 a zjistíte že v čr si brala ale je za platbu kartou provizi z transakce... nebo czc nabízelo platbu kartou jen za 100kc za hra transakci..... Nebylo to regulované a prostě si každý bral kolik chtěl nebo kolik jim bankovní dům dal! No a když jsme tu ještě u těch platforem tak se třeba mrkněte na eshopy... Tak dostavte taky celou platformu i s reklamní propagaci jen za měsíční paušál.... na příklad polský wix nebo český shoptet.... A nikoho nenapadne si vzít provizi z transakce provedenou přes jejich platformu protože vedi že vy musíte ještě za PayU nebo jiným provozovatelem platební bránu a jim budete platit provizi za zprostředkování transakce a zase tohle u herně prodejnich platforem neni a je to velký opravdu velký problem
Marek Mikuš
Marek Mikuš Před 3 měsíci
​@BumpkinCZ Epic z toho chce vytřískat PR a stavět se do role miliardového mučedníka a ochránce hráčů, kteří musí platit víc za smyšlené virtuální nesmysly, pokud mu to žerete, je to váš problém, nebudu vám brát iluze. Mně by víc vadila závislost dětí na hrách, ale to jde na vrub rodičům, kterým to navíc tuneluje peněženky. Ale Epic si vzal kvůli svým obchodním zájmům jako rukojmí desítky miliónů hráčů, to soudkyně v prvním slyšení uvedla : Epic created the situation. Epic doesn't come to this court with clean hands. Epic made a strategically and calculated move to breach, and decided to breach right before a new season. So in my view, you cannot have irreparable harm when you create a harm yourself. Stále uvádíte že je Apple monopol, i to vyvratitelné, monopol nevzniká pouze tím, že máte svou platformu a definujete na ní svá pravidla. Má Sony monopol na PSP, kde není jiný obchod? Microsoft monopol na XBOX, Nintendo na Switch apod? Apple nemá 97% mobilního trhu, jako měl Microsoft u PC trhu v roce 1998, mimochodem opět co bylo uvedeno včera u předběžného slyšení: There's some measure of a lack of competition and high barriers to market entry. That said, there appears to be evidence that everyone that uses these kind of platforms to sell games is charging 30%. Whether Epic likes it, the industry and not just Apple seem to be charging that. Right now, Epic is paying Apple nothing. Epic itself charges third parties... Ale to že vybudování technologické platformy pro miliardu zákazníků není levné je přece jasné. "Nikdo" to nebude dělat zadarmo ani za procenta ve výši bankovních transakcí, protože to "není" totéž, jak stále naznačujete. Netvrdím, že nemůže mít míň než 30%, ale o procenta zjevně nejde, Epic chce platformu znárodnit - svůj store, platby přes svou bránu, přístup do systému a vše s náklady na straně provozovatele platformy, sorry, to je socialismus. Stále tu zjednodušujete, že provize je "pouze" bankovní transakce, zcela opomíjíte, že celý ekosystém "není" platební brána, platforma XBOX, PSP nebo SWITCH také není jen o platbách a transakcích, kde si ale také berou 30%. To tržiště někdo musel vybudovat, provozuje ho, zajišťuje bezpečnost, zajištuje energii, úklid atd. Ano, toto jsou fyzické věci a je obvyklé, že se za ně platí fixní náklady. My se bavíme o virtuálním zboží, kde náklady jsou nula nic, kde se obě strany dohodly na rozdělení 70/30. Nevím kdo koho oškubává, vývojář dostává na všech platformách unikátní příležitost mít přístup ke stovkám miliónů hráčů, kde toto získáte bez toho abyste odváděl do platformy poplatky?
Buď Voják !
Buď Voják ! Před 2 měsíci
I Spotify
mikudyk
mikudyk Před 2 měsíci
Niekdajší úspech lagdroidu pramenil z hier zadarmo pre decká... Zľava sem, zľava tam, cracknuté hry, stiahnutá hudba. To ľuďom v ušiach rezonuje. A keci o slobode (kradnúť) . A to využíva epic, lebo aj zlá či negatívna reklama je reklama.
Honza Kučera
Honza Kučera Před 2 měsíci
Petr 2020: " nemám nic proti vydělávání peněz" :)
Jakub S.
Jakub S. Před 2 měsíci
to rozhodne soud třeba je apple rozmazlené :)
Storymen12369
Storymen12369 Před 2 měsíci
Přirovnávání ke konzolim, knižním vydavatelům atd. je neoprávněné a argumentačně špatně. Porovnávejte marže za stejné množství služeb za stejných podmínek. Navíc není pravda, ze na appstoru maji všichni stejné podmínky (30%). Třeba netflix má procenta o dost nižší. Prý Apple nabízel i epicu lepší podmínky. A argument, ze apple je minorita taky nechápu.. vážně to není nějaký maly startup, ale obří korporace, která má v Americe i Evropě se smartphonama velky podíl na trhu.
Zmatené Sluníčko
Zmatené Sluníčko Před 3 měsíci
Pár myšlenek: Vývojářům nejde 70%, z těch 70% jde ještě solidní část na daně, zatímco těch 30% Applu už daním nepodléhá. Ve výsledku tak výdělek Applu/Googlu/... a vývojáře vyjde často nastejno. Samotný Epic Store si bere 12%, takže přinejmenším pokrytcem. Náklady na infrastrukturu klesly, tak i dává smysl po velkých hráčích chtít zlepšit podmínky, pokud k tomu nepovolí svévolně. Nechtějí to zadarmo, chtějí snížení marže pro všechny.
W3ltLM
W3ltLM Před 3 měsíci
Monopolní jednání je, že nechce dát na výběr způsob platby. Pokud zákazník nechce "riskovat" platbu mimo ios zaplatí bezpečnostní poplatek 30% pokud mu to nevadí použije alternativu která může nebo nemusí být levnější.
Martin Lučan
Martin Lučan Před 3 měsíci
Side Loading pro určité řešení funguje. Třeba pro instalaci KODI se dá pořídit externi repozitář bez nutnosti JB a nainstalovat KODI přes něj. Obecně je to zajímavé, že to funguje, když KODI rozhodně není program, který by fungoval podle politiky Applu.
Xavier Xavier
Xavier Xavier Před 3 měsíci
Ani zdaleka nejde 70% procent vyvojari. Zapominas na dane FacePalm. Presne tak mobily od Applu jsou pro stupidni uzivatele, co by si hned stahli vir, kdyz bys jim dovolil volnost. Uplne s tebou souhlasim. Jinak se zbytkem souhlas Epic jsou blbeckove to uz se o nich vi davno.
ThatViRatio
ThatViRatio Před 3 měsíci
Já osobně souhlasím s Applem, chceš mít naši aplikaci na našem systému? Fajn, ale plať nám 30%. Nechceš? Fajn, tak čau. Zaprvé tohle je dobré pro bezpečnost. Proč reguluje Apple aplikace? Protože nechce aby mu někdo hacknul cokoliv, nebo potencionálně ochrozil osobní údaje a bezpečnost uživatele iOS a dalších Apple OS. A Applu záleží na bezpečnosti, jak svoji, tak uživatelské. A kdyby Epic měl nějaký svůj ‘Launcher’ mimo App Store, tak by Epic mohl ukládat ‘naše’ kreativní karty a neříkám, že by Epic nějak ukradl bankovní účty a podobně, ale někdo by je mohl ‘hacknout’, a jelikož by to bylo na iOS, tak by žaloba nejspíš padla i na Apple, protože jejich OS a jejich zabezpečení. Nejspíš jen kecám blbosti, ale podle mě tohle je hlavní důvod, proč Apple nechce povolit nic mimo App Store. A ano Applu jde o peníze, komu ne? Jakožto nějaká firma s nějakým OS a s vlastním App Storem, bych si taky účtoval nějaký % z koupě aplikace. Protože, bych potřeboval peníze.
Robert Holota
Robert Holota Před 3 měsíci
A prečo potom? Google stadia ,Xcloud od Microsoft niesu na AppStoru kedže funguje to na predplatnom a tak ako Google či Microsoft je možne zakúpiť na iných platformách a tím obísť ich 30% maržu... problém je očividný ,niesom ani na jednej stane nevidíme do pozadia Applu ale je jasne že ani ten Apple nieje v tom uplne nevinne... každy kriticky mysliaci jedinec si dokáže urobiť názor aj Sam na Základe všetkých momentálne dostupných Informácii
Martin Mravec
Martin Mravec Před 3 měsíci
Vyzera to tak ze štát je na strane epicu, zakázal Applu zrušiť Unreal engine dufam, ze urobis pokracovanie na tuto temu!
Marek Mikuš
Marek Mikuš Před 3 měsíci
@Martin Mravec Je to komplikované, soud nerozhodl ve prospěch Epicu, ale ve prospěch vývojářů používajících Unreal Engine, protože ti by byli porušením smlouvy Epicem dotčení - a taky se jim to zatím podařilo odvrátit díky tomu, že Epic má s Applem víc kontraktů a kontrakt porušilo Epic games, UE poskytuje Epic games international, což soudkyně uvedla, že by bylo přehnané zablokovat ostatní kontrakty za porušení pouze jednoho.
Martin Mravec
Martin Mravec Před 3 měsíci
Marek Mikuš ak mate zdroj sem snim lebo viem o dvoch rozhodnutiach unreal engine v prospech epicu a fortnite v prospech apple
Marek Mikuš
Marek Mikuš Před 3 měsíci
Ale právě naopak, koukněte se líp ;-)
Karel Pětruchno
Karel Pětruchno Před 3 měsíci
Skvělý video, dobře vysvětleno 👍🏻
Karel Vrána
Karel Vrána Před 3 měsíci
Po zdanění jde vývojářům pouze cca 49 %.
Jan Kratochvíl
Jan Kratochvíl Před 3 měsíci
Karel Vrána To záleží na konkrétní situaci. V Indianu to byl jenom jako příklad.
Karel Vrána
Karel Vrána Před 3 měsíci
@Jan Kratochvíl No kluci z Indianu jsou také vývojáři a říkají to oni (čas29 min) jdem.cz/fgq5e9
Jan Kratochvíl
Jan Kratochvíl Před 3 měsíci
Karel Vrána To pravě nevím. DPH je 21%. Ale třeba já platím jako OSVČ 15% daň z příjmu. Ale DPH neplatím, protože nejsem plátce DPH. A co platí vývojář aplikací, to asi záleží na výdělku. Minimálně teda tu daň z příjmu určitě. Ale to už není věc Applu.
Karel Vrána
Karel Vrána Před 3 měsíci
@Jan Kratochvíl Vysvětlím.Aplikace stojí dejme tomu 10 USD.Apple si ukousne 30%.Zároveň ,ale zaplatí daň z prodeje aplikace a to z celé částky -z deseti dolarů. Daň je asi 21%.Takže apple obdrží z prodeje aplikace 3 dolary a vývojář 5.
Jan Kratochvíl
Jan Kratochvíl Před 3 měsíci
Po zdanění čeho?
Mones
Mones Před 3 měsíci
csposts.info/cd/video/07eDmIxnap2LlZY 21:11, bohužel kluci to rezbrali lépe a musím se přiklonil na stranu epicu
Marek Mikuš
Marek Mikuš Před 3 měsíci
Bohužel kluci z INDIAN to rozebrali dost blbě, čekal bych víc profesionality (od herního serveru), když už o tom moc nevědí :-(
Silvestr
Silvestr Před 3 měsíci
Vidím tu trochu paralelu s nucenim Microsoftu, aby si uživatel mohl vybrat místo Exploreru jiný prohlížeč. Zdá to uživatelům bylo prospěšné si může říci každý sám. Jinými slovy: Fandím fortnite a snad ten moloch prokopne. 30% je extrém.
Marek Mikuš
Marek Mikuš Před 3 měsíci
30% je standardní poplatek za to, že vám provozovatel platformy umožní využívat jeho prostředky, vývojové nástroje, technické zázemí, zajistí vám v případě Apple dosah na miliardu zařízení a zákazníků, zajistí za vás správný odvod daní ve více než 170 státech s různou daňovou soustavou, měnou, legislativou apod. Bere si to Microsoft za poskytování her v platformě XBOX, bere si to Nintendo za Switch, Sony za PSP apod. Fandím tomu, aby vývojáři dostávali co si zaslouží, klidně i víc, ale není to extrém a není to srovnatelné s Microsoftem, který v době, kdy čelil soudu ohledně Internet Exploreru měl 97% celého světového trhu s PC, to se dnešní optikou nedá porovnávat.
Pavel H
Pavel H Před 3 měsíci
Pane Mára můžu se zeptat, kde se dá pořídit taková fajnová stojací lampa? Předem děkuji za Vaší odpověď. Btw. s Vaším názorem na 100% souhlasím.
Marek Mikuš
Marek Mikuš Před 3 měsíci
Já takovou viděl v IKEA, ale jestli je totožná, to nevím :-)
Ondra Houdek
Ondra Houdek Před 3 měsíci
Prej ja nemam nic proti vydelavani penez 😂 ani ja nemam nic proti vydelavani penez 😅😂
Jejkukany CZ
Jejkukany CZ Před 3 měsíci
Apple platí servery pro ty aplikace a stará se o ně atd takže tech 30% si berou pravem
Viktor Leština
Viktor Leština Před 3 měsíci
Myslím že Epick se snaží vydělat a na druhou stranu pomoc. Epick všeobecně pomáhá vývojářům na pc kde mají nižší procenta a pro hráče zas že rozdávají hry které musí zaplatit. Nelíbí se mi jak to udělali a cíl je za mě ok. Proč nejdou po Ps nebo Xboxu je to jednoduchý ty je neutli. Apple a Googl mají talefoní korporát. Udělat vlastní platformu je skoro nemožný když máte dvě firmy s neomezenými penězi. Doufám že se sníží procenta pro všechny 30% je pro malé vývojáře prostě hrozně moc. A když se postaví Epick vs noname vývojář tak je to rozdíl. Btw 30% je moc i co se týče Ubru nebo kde koli jinde. Za mě je to tak 15 až 20.
Marek Mikuš
Marek Mikuš Před 3 měsíci
@Viktor Leština Také děkuji, určitě bude zajímavé to sledovat, já se na to i těším :-)
Viktor Leština
Viktor Leština Před 3 měsíci
@Marek Mikuš OK. Jdu se kouknout na UFC a spát přeji dobrou noc a hodně štěstí v životě jsem rád že jsme celou dobu slušně argumentovali bez urážek a děkuji za to. Upřímně už nemám sílu normálně argumentovat.
Marek Mikuš
Marek Mikuš Před 3 měsíci
@Viktor Leština Teď už zbytečně slovíčkaříme, připravili se, protože věděli, že porušují podmínky obou obchodů, ale přijde mi, že nečekali identickou reakci od Google jako od Apple, tedy ne že by nebyli připravení na tuto situaci. To je vše.
Viktor Leština
Viktor Leština Před 3 měsíci
@Marek Mikuš Nečekali ale připravili žalobu to přeci nedává smysl ne ?Minimálně čekali že se to může stát. To že se na Apple zaměřili víc je jasný když je to víc uzavřená platforma android dovoluje stahovat z internetu atd.
Marek Mikuš
Marek Mikuš Před 3 měsíci
@Viktor Leština Nepsal jsem, že neměli připravenou žalobu, ale že to nečekali, u Apple je evidentní, že si byli jistí a stihli i video :-) Třeba je zajímavý, že se jejich CEO zamíchala slova o dopadu na Android uživatele do emailu pro Apple.
officialRAVENS
officialRAVENS Před 3 měsíci
Tady nikdo nezpochybňuje to, že když si člověk jde koupit aplikaci která není zadarmo tak 30% je ok to podporují i vývojáři. Spíše jde o mikrotransakce kde v důsledku využívají jen Apple platební bránu a žádná platební brána si neúčtuje 30% ani 20% ani 10% dokonce ani 5% a v tom je hlavní problém. Proč by měl Apple dostávat 30% za mikrotransakce ve hrách, když se využívá jen jejich platební brána. A k tomu jak jsi říkal, že vývojář dostane 70% tak to taky není pravda jelikož musí platit daně.
Petr Mára
Petr Mára Před 3 měsíci
officialRAVENS takže třeba plošná cena 1000 USD? Pak ale tohle budou muset platit i hry zdarma nebo indie vývojáři.
officialRAVENS
officialRAVENS Před 3 měsíci
@Petr Mára to vše se dá, ale dohodnout i u her zdarma, že vývojář bude muset zaplatit nějaký poplatek buď hned nebo během určitého období, to ale nic nemění na tom, že 30% za každou mikrotransakci je blbost. A zrovna u her se tvé tvrzení moc použít nedá, že vývojář nemusí používat Apple na platby jelikož, když by to vývojář udělal tak stejně nemůže lidi ve hře nasměrovat na to, že si můžou koupit herní měnu či lootboxy na jeho webu.
Petr Mára
Petr Mára Před 3 měsíci
Dobře, takže uděláte hru zdarma, kterou dáte na App Store. Apple vám dodá zákazníky, otravuje App, dodá vám vše pro vývoj a svůj podíl zredukuje na ... 5 %? Navíc vývojář nemusí používat Apple na platby, může si je řešit na svém webu a neplatil Apple nic
Drahoslav Lysak
Drahoslav Lysak Před 3 měsíci
Jde vidět, že absolutně nechápete situaci, protože nejste vývojáři. Představte si to takto: Petr Mára je tvůrce videjí, který používá platformu CSposts. Kdyby youtube patřilo Applu, buďte si jistí, že Mára bude platit roční poplatek a z každého reklamního videa odvede 30% poplatek z profitu. Paradní ne? Apple se schovává za bezpečnost systému, ale tato 2trilionová company zneužívá svého postavení ve světě vývojářů a vraždí vše, co nenese profit. Používám apple a vytvořili jsme appku na Mac, zaplatili vývojářský účet, vygenerovái certifikáty a stejně pokud nepošleme aplikaci na Appstore, Apple nás označí za Malware, protože až z appstore z tebe můžou tahat money. Apple maj super produkty, ale na pozadí to nejsou ti hodní pánové z videjí a prezentací, aspoň na tohle by jste jim skočit neměli.
Bernard Vašíček
Bernard Vašíček Před 3 měsíci
Ja to fornite ne chapu jich storu drasi nes na a ios stalo kupil vbuck vis nes tisic bank mam poc
TheAlesus
TheAlesus Před 3 měsíci
Je to oligopol .
Patrik Podjukl
Patrik Podjukl Před 3 měsíci
Mně přijde hodně nemorální vybírat 30% z In App Purchases. Všichni ale o tom při vstupu na store vědí. Je to těžké téma, když chce někdo třeba mít iPhone, ale zároveň hrát Fortnite, tak co má dělat? Apple rozhodně není bezchybný a přijde mi to hodně podobné jako ten případ se Spotify, kdy Apple zvýhodňoval svoji hudební aplikaci. Asi je jen otázkou času, kdy začne znevýhodňovat třeba Netflix, protože prostě může. To je stejný jako s cenama produktů od Applu, prostě můžou si nasadit cenu jakou chtějí a lidé si to koupí, protože na trhu není dost konkurence, takže ano, přijde mi to jako monopol.
Marek Mikuš
Marek Mikuš Před 3 měsíci
@Patrik Podjukl Každý máme nějaké hodnoty, které nás definují v průběhu života - rodina, prostředí kde žijeme, prostředí kde pracujeme, kde trávíme volný čas apod. A tyto hodnoty se pravděpodobně změní s věkem, některé hodně, některé zůstanou. Asi bych se na to díval jinak před 25 lety, když jsem hrál hry a pozadí mě nezajímalo, tehdy to ani moc nešlo. Ale jinak to hodnotím dnes. Pro mě osobně je důležitější ochrana soukromí, bezpečnost, ochrana soukromého vlastnictví, hlavně dodržování smluv a nepoškozování obchodních partnerů, se kterými obchoduji. Toto všechno jsou věci, které EPIC svým jednáním dělá a soudně je chce nařizovat, byť může být hráčům jedno, že exkluzivitou poškozuje konkurenci, může jim být jedno, že porušuje smlouvy s provozovateli platforem (byť u XBOX, PSP a NINTENDO toto nedělá, i když berou také 30%), může jim být jedno, že očerňuje obchodního partnera, ale když dostane týden hraní zdarma nebo slevu na virtuální měnu, tak to má nemorální věci změnit v morální? Každy z nich do toho vztahu vložil něco svého, dohodli se že 70% zůstane EPIC a 30% si nechá Apple. Neřeším zda je ten poměr správně, ale EPIC bojuje za to mít 100% a Apple nechat 0%. Tak jsou ty maily i žaloby postavené - pusťte nás do platformy, povolte nám vlastní obchod a přístup k instalování aplikací mimo appstore, umožněte nám vlastní platební systém a za odměnu rovnající se 0 USD zajišťujte vše jako doposud, dovolíme vám investovat do vývoje platformy a vývojových nástrojů, provozování CDN, platit za data, zajišťovat provoz služeb apod. Pokud vám to přijde cokoli z toho morální, mně ne. Ale nemám problém s tím, že to vidíte jinak, jak říkám, byla doba, kdy mi to bylo jedno a bez hlubší znalosti bych měl třeba i opačný názor na to, kdo jedná morálně a kdo ne :-)
Patrik Podjukl
Patrik Podjukl Před 3 měsíci
@Marek Mikuš já psal, že je nemorální těch 30% pro Apple. Epic vydělává na Fortnite hodně, proto taky dává každý týden hru zdarma apod. jestli je morální vydělávat na Fortnite? asi ano, lidé znají předem cenu věcí, co si kupují a nikdo je nenutí si věci kupovat, navíc je to jen skin, taneček apod. nic, co by zvýhodňovalo jednoho hráče nad druhým, takže to není žádné pay2win a nikdo si nic kupovat nemusí a jak jste řekl, hra je zdarma, takže Epic mi v tomhle přijde morální, Apple rozhodně ne.
Marek Mikuš
Marek Mikuš Před 3 měsíci
Přide vám morální dát hru zdarma a pak rýžovat na oblečcích a maskách miliardy z dětí nebo teenagerů? Prostě jenom mě to zajímá, když jsme u moralizování jedné strany, tedy toho, kdo tuhle možnost zprostředkovává ve své platformě :-)
M M
M M Před 3 měsíci
Mimochodem, Apple music je na Google play a Apple dělá úplně to samé. Místo toho abyste platili přes platební bránu googlu, zadáte údaje do aplikace a platíte přes Apple. Hlavně že se to Applu nelíbí.
M M
M M Před 3 měsíci
@Marek Mikuš to nevím, neplatím si žádnou takovou službu ani nemám apple. Nicméně, na stranu epicu se postavilo jak Spotify, tak Netflix, Samsung, Microsoft...
Marek Mikuš
Marek Mikuš Před 3 měsíci
Ale Apple toto nevadí, multiplatformní aplikace nemají žádný problém vůči podmínkám když neovádí Apple provize z obchodů realizovaných v jiných platformách - copak Spotify platí Apple něco z nákupů zrealizovaných na jejich webu? Ne. Jsou v Appstore? Jistě že ano. Ani EPIC neplatí provizi.
Michal Zobec
Michal Zobec Před 3 měsíci
mohli by si domluvit individuální podmínky. pokud je to hra která je snad jedna z nejvýdělečnějších na světě tak by jim mohl třeba apple poskytnout slevu, ale je to čistě rozhodnutí apple. a neměli by podvádět ... :)
Salem
Salem Před 3 měsíci
Hele napadlo mě že pokud vyhraje epic tak z toho bude precedens a sony, xbox atd. Jsou v háji
Tommy Nguyễn
Tommy Nguyễn Před 3 měsíci
Vzhledem k tomu že Epic patří ze 40% čínské firmě, která je napojená na Tencent, který zase MUSÍ spolupracovat s čínskými úřady, tak nějakej Epic Store pro iOS nepřipadá v úvahu !!! Osobně mi celá ta šaškárna ohledně bojkotu pro vlastní Epic Store v iOS ze strany Epicu prostě smrdí.
Martin Petrásek
Martin Petrásek Před 3 měsíci
Nevíte někdo jak je to u Galaxy Store? Kolik platí epic tam?
Josef Černotík
Josef Černotík Před 3 měsíci
Jsem rozhodně na straně Applu. Jednak jak bylo řečeno, těch 30 % se platí na všech platformách, navíc Epic o tom věděl a souhlasil s tím, když na AppStore vstupoval. Jestli těch 30 % je hodně, nebo málo, to nevím, nedokážu odhadnout, jaké jsou náklady na údržbu AppStoru, kontrolu těch aplikací atd, ale vzhledem k tomu, že to je stejné na jiných platformách, tak to moc asi nebude. Co se týká sideloadingu na iOS, jsem ostře proti. Pro mě by padl asi hlavní důvod pro iOS, když by se z něj stal druhý Android. Dřív byla taky velkým argumentem kvalita zpracování hardwaru a optimalizace, ale to už taky pomalu přestává být pravda, takže pokud by na iOS byl sideload, tak bych asi místo iPhonu koupil nějaký OnePlus a myslím, že z hlediska user experience bych o nic nepřišel a ještě bych ušetřil.
Marek Ulicny
Marek Ulicny Před 3 měsíci
Epic vuci Applu -> palec dolu. Poruseni pravidel je nefer byznys jednani a ta kampan je pokrytectvi. Sice tlak na mensi marzi vitam, ale meli na to jit pres byznys jednani (asi probehla) anebo ciste soudne. Epic a jeho Epic Store -> palec nahoru. To je skvela ukazka, ze to muze jit i ciste obchodne. Takhle ma fungovat konkurence (Epic Store si bere pouhych 12% marzi, oproti 30% Steamu).
H4n_zi
H4n_zi Před 3 měsíci
Myslím že 30%je moc pro menší vývojáře to může být velký problém Indian to celkem dobře rozebral na svém streamu doporučuji kouknout.
yanick76
yanick76 Před 3 měsíci
Myslím si, že iOS je na sideloading aplikácií pripravený lepšie ako Android. Prvý a zásadný rozdiel, zatiaľ nie je (oficiálne) vôbec a druhý rozdiel je, že aplikácia je na iOS uzavretá v sandboxe prísnejšie ako na Androide, napr. v iOS nie je ani spoločné úložisko. Apple má obrovskú výhodu, že ak by to musel urobiť, môže to urobiť podľa seba od základov a poučiť sa pritom z Androidu. Môže to urobiť napr. cez web. Používateľ sa prihlási na svoj iCloud účet, uploadne ipa súbor, vyberie si cieľový iPhone a ten sa mu potom nainštaluje. Týmto štýlom môže Apple preveriť každý súbor, ktorý sa bude inštalovať mimo App Store a môže prípadne zabrániť inštalácii aplikácii so škodlivým kódom (napr. ťažba kryptomeny na pozadí alebo jailbreak). A takto sa nebude inštalovať aplikácia hneď, ale môže si nechať čas na kontrolu (napr. hodinu). Predpokladám, že nejaký systém na strojovú analýzu už má, tento by mohol využiť aj pri analýze aplikácie počas sideloadingu. Ďalšia možnosť je, že by sa Apple dohodol s nejakou antivírusovou spoločnosťou a pribalil by do iOS antivírus len pre aplikácie prichádzajúce mimo App Store (čiže obdoba Google Play Protect z Androidu). Alebo kombinácia týchto možností (prípadne aj ďalších, napr. odosielanie záznamu sieťovej komunikácie, ale tu by bol problém so súkromným).
M M
M M Před 3 měsíci
Dobrý nápad, určitě by šlo někam oficiálně dát obchod někoho jiného a říct "hele, tady je obchod epicu, za nic neručíme"
Nerd Adam
Nerd Adam Před 3 měsíci
Mě sere, že si Apple vzal vývojáře co používají UE jako rukojmí.
BITCOIN INFO
BITCOIN INFO Před 3 měsíci
moc zajímavý názor 🎓🎓👍🏻👍🏻
Petr Kulda
Petr Kulda Před 3 měsíci
Epic se dlouhodobě chová disruptivně na PC platformě, kde prodává přes svůj shop a launcher levněji než třeba Steam. Zákazník sice zaplatí stejně, ale vývojář z toho má víc. Pokud se nepletu, tak Steam si bere 30% (ale zajišťuje třeba kampaň, review a další služby), Epic si bere 17% (a 3% za engine). Kromě toho kupuje časovou exkluzivitu a nebo rozdává hry zdrarma (momentálně třeba jednodenní akci na novou TotalWar: Troy, kterou se stáhlo pře 7M hráčů). V PC světě byl dlouho Steam hlavní prodejní místo a hlavní knihovna her, ale řada vydavatelů používá svoje platformy, nejznámější třeba Ubisoft pro své hry (UPlay), Origin pro EA, nebo obecně třeba GOG Galaxy (starší hry a Witcher od poláků ze CD Project), Nlizzard s Battle.net. Má to nevýhodu, v systému vám běží 5 spouštěčů, každou hru máte koupenou jinde atd. NIcméně, pro vydavatele to je takto lepší než platit MS Store. Microsoft to přitom nevynucuje. Přičemž potenciál by tu byl, například licencovat použit DirectX, bez kterého se dneska prakticky žádný vývojář neobejde (ano vím, lze použít Vulkan, ale je to trochu složitější). Takže když to porovnám, máme tu svět, kde si každý plácá své bábovičky na svém písečku a megakorporace jim přihazuje do pískoviště písek na hraní a pak tu máme Apple, který chce mít z každé bábovičky 1/3. Pokud jde o sideloading, je to asi uměle vytvořená otázka, protože na bezpečnost to vliv mít nemůže mít jiný, než hloupost uživatele - odpovědnost je jasná. Sideloading je okrajová záležitost. Otázka spíš zní, jestli by Apple neměl nabídnout 15% na mikrotransakce. Což je asi to o co tu běží, obzvlášť umí-li to u rok a starších appek. Osobně mám ale k mikrotransakcím negativní vztah a toleruji jen platbu za kosmetické změny, jakmile hra prodává boosty, herní čas nebo jiné pay-to-win podpory, je to pro mě no-go zona (a brzy asi bude v Evropě jako takové také, protože je to jen maskovaný gambling). V obecné rovině, uzavřený systém je vždy nákladově nevýhodný pro zákazníka.
Michael Papežík
Michael Papežík Před 3 měsíci
Být soudcem, tak Epic zaříznu hnedka ve dveřích 😉 Každý má možnost svobodné volby. Pokud se to Epicu nelíbí, tak na AppStoru nemá co dělat. A že si Apple bere 30%? Ať si bere klíďo 50%. Žijeme v tržním hospodářství a Apple je soukromá firma. Nechápu nic. Doufám, že Epic prohraje a že Apple zůstane uzavřený 😉
Pavel Čapek
Pavel Čapek Před 3 měsíci
Souhlasím s tím že Epic porušil předem stanovené podmínky. Ale moc nechápu problém sidedownlodingu. V prvé řadě mám Apple rád kvůli jeho celistvosti, funkčnosti a bezpečnosti. Ale zrovna tak mám na výběr zda si aplikaci stáhnu z appstore, kde prochází kontrolou a nebo si na vlastní triko stáhnu appku od nekud z webu. Problém bych viděl třeba v případě updatu, kdy mám appku z appstoru, ale update by už byl bez mého vědomí z jiného zdroje. A jasně bavím se z pohledu koncového uživatele a ne Applu a jeho ochuzeni o peníze v případě stažení bokem. Ale třeba na to koukám se špatným náhledem a jiní mne navedou na správnou cestu :-)
Michal Kuneš
Michal Kuneš Před 3 měsíci
To co epic zkouší je vychcaný jak díra do sněhu. Na druhou stranu, to co tady vidíme je jasnej oligopol - pár firem poskytující více méně to stejný. Další věc kterou si zmínil je těch 30% pro store. Už to, že všichni mají 30% smrdí kartelovou dohodou. Proč je špatně, když se banzínky domluví, že budou držet cenu nahoře, aby vydělali a tady je to vlastně v pořádku ? Jak už sem psal na začátku, tak to co epic udělal je svym způsobem "špatný", ale pokud jim jde o to, aby získali 10% navíc a hráči ušetřili 20%, tak ok, to beru. Další věc je, že pokud je na trhu pár gigantů, který drží většinovej podíl, tak vývojáři nemaj šanci začít vést nějákou diskuzi o snížení marže ( ať už o pár % ), protože proč by na to story přistoupili, když není možnost, jak je k tomu donutit. Abych řekl pravdu, chápu obě strany, jak apple, ale i epic. Pokud toho byla jediná možnost, jak docílit nějáké změny, tak na to epic vlítnul s velkou parádou ;). Hezkej večer !
Libeček 82
Libeček 82 Před 3 měsíci
odpurci provize pro story jen navedu, že i oni platí poplatek za to že pracujou- státu odvadí take cca 30%- sideloading u appstoru potažmo u applu rozhodně ne....jedina věc kvuli které u nich jsem je právě ta kontrola, kvalita bezpečnost- jsem i u androidu a tam nic z toho fakt neresim- google ekosystem používám na jiné učely než ekosystem applu...Kdo je v prácu nebo ne komentovat nechci, neb to je uplně mimo mě- snad jen podminky byly dane dopředu takže nechapu postoj epicu- ale fortnite apod veci nehraju takže nekomentuju :)
Ondřej Lopatka
Ondřej Lopatka Před 3 měsíci
Třeba Spotify teda nemá nákupy přes Apple?
kerysek
kerysek Před 3 měsíci
Za mě jednoduchá věc. Které nákupní centrum, dá prostor zadarmo?! To je AppStore, chceš tam dát app? Ok, tady je smlouva a tečka. Pokud Apple otevře systém tak tím asi ztratí velkou část uživatelů, a jejich přístroje se už nebudou tak rychle upgradovat. Můj názor Epic se zachoval jako ...... 🤣🤦🏻‍♂️
Venca Morávek
Venca Morávek Před 3 měsíci
Na Macu sideload nevadí? :)
Zbysek Stastny
Zbysek Stastny Před 3 měsíci
Když máš v obchodě platební terminál. Musíš z každé provedené transakce odvádět bance procenta. To považuji za daleko horší, jak to co dělá Google a Apple...
Marek Peřich
Marek Peřich Před 3 měsíci
Ahoj, uděláš prosím video na HarmonyOS?
Tvůj Google Assistant
Tvůj Google Assistant Před 3 měsíci
Instalování z neznámých zdrojů je rozhodně velice užitečná věc, víceméně díky tomu si například sami vývojáři mohou otestovat aplikace, aniž by ji chtěli dávat do storu, a nebo je to užitečná věc na větší úpravu toho systému, třeba když chcete více změnit vzhled, případně funkce, ale kdyby se to dalo na Applu , tak by v podstatě vzniknul nový android, proto si myslím, že by to mělo zůstat při starém.
Marek Mikuš
Marek Mikuš Před 3 měsíci
@Tvůj Google Assistant Skoro by se dalo říct, že Google časem pochopil, že tou naprostou svobodou nedokáže zajistit pořádek a bezpečnost ;-) A že si tím vlastně podřezává větev, protože uživatelé ho tlačí do ochrany, kterou nedokáže zajistit, zvlášť když je jurisdikce a legislativa odlišná stát od státu. Uživatelé budou chtít vždycky věci zadarmo nebo levně a podle sebe, a vývojáři budou chtít vždycky maximální profit a obcházet jakékoliv podmínky, to je přirozená lidská vlastnost. Ale zároveň budou chtít maximální ochranu a bezpečnost, vysokou rychlost, dostupnost a spolehlivost atd. :-)
Tvůj Google Assistant
Tvůj Google Assistant Před 3 měsíci
@Marek Mikuš Souhlasím, ale úplná uzavřenost se dá také docela dobře zneužít, neříkám rozhodně že to Apple dělá, ale v podstatě by to udělat mohl. Otevřenost je mi bližší, a Google se rozhodně snaží dělat z androidu bezpečnou platformu, je to i vidět ve verzích androidu, taky se začíná android postupně trošičku uzavírat, dřív to bylo fakt až moc přehnaně otevřený.
Marek Mikuš
Marek Mikuš Před 3 měsíci
@Tvůj Google Assistant Svoboda je v pořádku, pokud nepřejde na anarchii, kde je všem dovoleno vše co si zamane. Smartphone je dnes zařízení, kde máme biometrické údaje, platební údaje, osobní údaje a další citlivá data, pokud budeme rezignovat i na elementární pravidla, vždy se najdou vývojáři, kteří to v zájmu svého prospěchu zneužijí.
Tvůj Google Assistant
Tvůj Google Assistant Před 3 měsíci
@Marek Mikuš ✅ Pro mě je osobně android synonymum pro svobodu, na rozdíl od applu, osobně pro mě by ios zařízení nemělo kromě budíku a dívání se na YT žádný smysl.
Marek Mikuš
Marek Mikuš Před 3 měsíci
@Tvůj Google Assistant Taky jsem to nevěděl, dokud mě vývojář nepozval na interní testování :-) Jinak souhlasím s Vámi, pokud by se rezignovalo na bezpečnost a ochranu a zodpovědnost zůstala na vývojáři, víme jak by to skončilo, příkladů na Androidu jsou desítky.
Tomas Vanicek
Tomas Vanicek Před 3 měsíci
Mě spis přijde ze volbu má EPic, ci zarizeni potřebuje na byznys ne?
Tomas Vanicek
Tomas Vanicek Před 3 měsíci
@Daidalos66 psal jsem to než Petr použil příměr s tím obchoďákem, to mi přijde úplně přesný.
Daidalos66
Daidalos66 Před 3 měsíci
On volbu ma a chce byt vsude (i na iOS) a platit mene, pokud mozno vubec :D, jde jen o nenazranost.
Ketogenně-kyslíková léčba
Ketogenně-kyslíková léčba Před 3 měsíci
Můj obchod, moje pravidla (klidně 99% když to bude někdo ochoten DOBROVOLNĚ (můžeš, nemusíš být v tomu obchodu) platit)... Když mě soused nepustí k sobě do obýváku pořádat tam party tak to není omezování mé svobody ani mých hostů... a to ani v případě, že široko daleko není žádný jiný vhodný prostor Monopol lze nastolit výhradně legislativou - školství, zdravotnictví, zabezpečení stáří, měna atd.provozuje monopolista bez jehož licence si neškrtnete. A může desítky let poskytovat velmi mizerné služby a přesto mu nikdo nesmí konkurovat... co by Apple, Facebook a ostatní dali za to licencovat nové firmy.... na volném trhu monopol vzniknout nemůže... Největší sranda je když jediný monopolista, který ty kteří chtějí opustit jeho služby posílá do vězení - stát - zřídí antimopolní úřad a má tu drzost posuzovat ostatní m.csposts.info/cd/video/1Ktrqm-jhWt3tsU
Ketogenně-kyslíková léčba
Ketogenně-kyslíková léčba Před 3 měsíci
@Jan Belasek Daň z nabytí nemovitosti (o.k. teď ji po mnoha letech konečně ruší) plus Daň z nemovitosti (ta zůstává)
Jan Belasek
Jan Belasek Před 3 měsíci
@Ketogenně-kyslíková léčba Teď asi nevím jaké výpalné myslíte
Ketogenně-kyslíková léčba
Ketogenně-kyslíková léčba Před 3 měsíci
@Jan Belasek o.k. a zkuste popřemýšlet - že si politici bez uzardění řeknou o výpalné například když koupíte své rodině bydlení pochází ze stejného soudku - nerespektování soukromého vlastnictví... to k té empatii... dokud jim to budem tolerovat lepší to nebude
Jan Belasek
Jan Belasek Před 3 měsíci
@Ketogenně-kyslíková léčba Máte svůj názor, já také. Tohle nikam nevede, užijte si zbytek dne a zabraňte socialismu :)
Ketogenně-kyslíková léčba
Ketogenně-kyslíková léčba Před 3 měsíci
@Jan Belasek samozřejmě nelze chápat jako monopol, že pouze Porsche prodává porsche...
Jan Belasek
Jan Belasek Před 3 měsíci
Pohled z druhé strany se opět nepovedl, stále argumentujeme pouze ze strany Apple.
Ketogenně-kyslíková léčba
Ketogenně-kyslíková léčba Před 3 měsíci
@Jan Belasek ios není volný trh, má svého majitele... ios je účastníkem volného trhu
Jan Belasek
Jan Belasek Před 3 měsíci
@Ketogenně-kyslíková léčba A od kdy je iOs volný trh? Vy tam máte možnost přidat si jakoukoliv aplikaci nebo jakýkoliv store? Nemáte, máte jen a pouze Apple store tak co to tu pletete... Monopol
Ketogenně-kyslíková léčba
Ketogenně-kyslíková léčba Před 3 měsíci
@Jan Belasek copak epic nemůže prodávat jinde ? Možností má stovky.... pravda nejkvalitnější služby v tomto nabízí apple... a tak tam chce být ale mít "za málo peněz hodně muziky" což je relevantní ale stejně tak je relevantní, že mu to apple neakceptuje... ale žádný monopol to není... jen je někdo šikovnější než ti ostatní Na volném trhu monopol vzniknout nemůže, ani v elektřině či prodeji aplikací, ten vzniká výhradně legislativou (školství, zdravotnictví, zabezpečení stáří atd, ) - jeden poskytovatel bez možnosti konkurence.
Jan Belasek
Jan Belasek Před 3 měsíci
@Ketogenně-kyslíková léčba Mimochodem toto máte napsáno u vašeho slavného Appstore: "Bereme za svou odpovědnost, aby aplikace splňovaly vysoké nároky na ochranu soukromí, zabezpečení a obsah. Nic totiž není tak důležité jako udržet si důvěru uživatelů." Tak děkuji za ten obsah, ke kterému už se nedostanu...
Jan Belasek
Jan Belasek Před 3 měsíci
@Ketogenně-kyslíková léčba A co to vzít z toho druhého úhlu pohledu? Kdy se Apple chová jako za toho vašeho socialismu, protože je jediný obchod kde seženete aplikace. A diktuje si podmínky a co bude poskytovat a co ne. Představte si, že vás jeden den odpojí od elektřiny a žádný jiný dodavatel vám ji nemůže poskytovat. Budete skákat nadšením? Monopol
Jiří Šimčík
Jiří Šimčík Před 3 měsíci
9:30 jasne, "nemusim jako vyvojar vyvijet pro iOS". kazdy vyvojar asi moc dobre vi, ze pokud chce vyvijet app pro americky trh, bez iOS se neobejde nikdy. Apple proste je, minimalne v USA, monopol. to jen tak bokem, jinak ale s triceti procenty nemam problem.
Jiří Šimčík
Jiří Šimčík Před 3 měsíci
@Ketogenně-kyslíková léčba problem je, ze vyvojar, ktery chce vydelavat, muze udelat may dve veci: jit k Applu nebo jit ke Googlu. oba maji stejne podminky ohledne procent z nakupu, Apple navic nepovoli do aplikace vlozit odkaz na externi nakup nebo cilene blokuje jistr sluzby (herni cloud aplikace - XCloud). tohle neni monopol? a ohledne toho "kdo brani byt nekomu tak uspesny jako Apple?" - v elektronickem svete, resp svete socialnich siti clovek chce, aby bylo co nejvice lidi na jedne platforme, coz primo vytvari monopoly. pro "nekoho dalsiho" neni na tomhle trhu uz davno misto.
Ketogenně-kyslíková léčba
Ketogenně-kyslíková léčba Před 3 měsíci
Brání někdo někomu být tak dobrý jako Apple ? Stačí aby Apple dnes začal poskytovat mizerné služby a za půl roku po něm neštěkne pes, to se skutečnému monopolu (státním službám) stát ani po 100 letech nemůže...
Graviphoton
Graviphoton Před 3 měsíci
Smlouva) EPIC zcela jasně porušil smluvní pravidla, o tom se nedá vůbec diskutovat. Motivace) Obecně EPIC jako firma nemá moje sympatie. A nedělám si iluze, co je k žalobě vedlo. Jeho kroky v poslední době ukazují, že si chce urvat větší díl z koláče - vytvořil si vlastní obchod s hrami, uzavřel smlouvy na exkluzivní tituly, cenovou politikou jde velmi agresivně proti Steamu... Primární motivací není navzdory narativu svoboda ale peníze. Férovost) S problematickou férovostí však EPIC udeřil hřebík na hlavičku. Díky jeho kauze se dostala pravidla (zejména ta nastavená Applem) do centra pozornosti a ukazuje se, že jsou v mnohém diskriminující a navíc že nejsou uplatňována na každého stejně. Navíc Apple na rozdíl od Google neumožňuje alternativní obchody s aplikacemi a už vůbec ne individuální nahrání aplikace mimo jakýkoliv obchod, což spolu s faktem, že na mnoha trzích mají jeho mobily významný tržní podíl, vyvolává podezření, že zneužívá svého postavení. Marže) 30% je nemravně vysoká marže. Fixní procento nejen za nákup aplikace ale i za veškeré transakce v rámci aplikace, bez stropu, bez rozlišení objemu transakcí je podle mého názoru za hranicí lichvy. A je úplně jedno, jestli to dělá jen jeden hráč na trhu a nebo skoro všichni. Nelze srovnávat výši marže pro digitální distribuci s fyzickou distribucí, jedná se o úplně jiné náklady a jiná rizika. U digitální distribuce je rozložení nákladů a hlavně riziko v diametrálně odlišné výši a mezní náklady na položku rostou úplně jiným tempem (za to, abyste prodali dalších 1000 knih je musíte nechat vytisknout, převést do centrálního skladu, distribuovat do jednotlivých prodejen... zatímco abyste prodali dalších 1000 e-booků, musíte jen nechat systém běžet). Úplně absurdní je omlouvat výši marže náklady, které s obchodem nesouvisí - vývoj operačního systému, jeho zabezpečení, vývojových nástrojů.
Graviphoton
Graviphoton Před 3 měsíci
@Josef Chludil Pokud máte detailnější informace o poplatcích, napište je prosím, určitě by to zajímalo nejen mě. Jeden vývojář v diskuzi pod tímto videem psal, že v jeho případě je to dokonce 40%, ale nijak podrobně to nerozváděl. Nevím, jaký model zpoplatnění by byl ideální, ale asi by měl nějakým způsobem zohlednit jednorázové náklady a opakované náklady a také to, že některé aplikace jsou zpoplatněné a jiné jsou zdarma. Současný model, kde je vystavení aplikace v App Store zdarma (pokud nezohledňujeme "vývojářskou licenci"), je výhodný pro malé vývojáře, kteří pokud neprodají, nemají žádné další náklady, tedy můžou zkoušet štěstí, zda se jejich výtvor chytne (minimalizuje se jejich riziko). Ale následně za to platí poměrně vysokou daň. Jiní by možná preferovali, kdyby mohli za přítomnost svého produktu v obchodě platit a následně mít rozumně nízké transakční náklady; tedy zvýšit riziko podnikání ale také potenciální zisk z něj. Ale určitě se dají najít ještě další přístupy a jejich kombinace. Motiv se přece nerovná znění žaloby. Cílem žaloby Epicu je "zrušit monopol" a získat možnost obejít současná pravidla Applu a... získat možnost zvýšit zisk z prodeje hry na iOS. :-)
Josef Chludil
Josef Chludil Před 3 měsíci
Graviphoton nastudoval jsem si lepe jak je to s poplatky. Myslim si ze to s tou marzi neni tak cernobile jak pisete. Ja bych souhlasil s 30% za zakoupeni aplikace. Tyto penize by meli pokryvat naklady na review tym jak aplikace za penize tak naklady na review aplikaci zdarma (!!!) tam to dava smysl. Co uz nedava smysl je 30% z mesicniho predplatneho treba Mobilniho Lightroomu(???). Nebo obecne nesouvisejici nakupy ve hrach. Kdyz se to zkonbinuje s neexistujici alternativou Appstoru a evidentne existujicich vyjimek - Amazon Prime video. Toto pak kazi konkurenci. Dalsi pochybnosti o zneuziti postaveni vrha kauza hey.com. Add motivace) takto to neni, Epic nezaluke Apple o penize, zaluje je za nefer praktiky pri prodeji...
Kotas
Kotas Před 3 měsíci
Já souhlasím 30% v pohodě, mám ale na nějaký věci jiný pohled/názor.
Stejko Zrout
Stejko Zrout Před 3 měsíci
mate pravdu je to platforma Applu….. Stejne jako v minulosti Microsoft mel svůj system a resilo se ze explorer je defaultni prohlizec… byl to taky jejich system, ale někdo prisel s tim ze zneuzivaji sve dominantni postaveni.... pro me to bylo tak, ze je to jejich system tak proc by ho tam nemeli defaultne jako vychozi? skončilo to tak, ze museli ustoupit a dat lidem na vyber prohlizec…. a v tichosti po deseti letech vyhrali spor ze nezneuzili dominantni postaveni.... ale dost je to poskodilo a to se muze stat i Apple , ze prijde americka vláda a EU a budou deset let resit zmeny který ten system muzou poskodit ve smyslu jak bezpecnosti tak i podilu na trhu atd....
Roman Štec
Roman Štec Před 3 měsíci
Ohledně nahrávání aplikací mimo oficiální store: není důvod, aby to iOS nepodporoval. Stejně, jako v Androidu, může být tato volba defaultně vypnutá (=zakázáno, bezpečnosti je identická, jako když funkce chybí úplně) a dobře "zašitá," aby ji neznalý uživatel náhodně nenašel a nedopatřením nezapnul (2x dotaz, důrazné varování, atd.). iOS by mohl jít i cestou, že sice i nadále nedovolí nahrát aplikaci mimo AppStore, ale že dovolí aktivaci obchodu třetí strany (jako např. zmiňovaný Samsung Store), že si tedy uživatel sám rozhodne, jestli chce jen AppStore nebo i jiný "store." Apple si pak může smluvně ošetřit, že třetí strana bude platit nějaký poplatek (třeba % z prodeje nebo paušál podle přiznaného obratu) a zároveň se zaváže dodržovat přísná bezpečnostní pravidla s tím, že se bude pravidelně podrobovat bezpečnostnímu auditu. Opět bude na zákazníkovi, zda-li třetí straně dá nebo nedá svou důvěru.
Z Neuman
Z Neuman Před 3 měsíci
Jde hlavně jen o prachy 😉 takže nakonec se všichni dohodnout a nemá cenu to nějak okecávat 😉
Tadeáš Filipek
Tadeáš Filipek Před 3 měsíci
Petře moc děkuji. Skvělý rozbor situace. Plně s Vámi souhlasím a věřím, že Apple nebude přinucen povolit side loading.
M M
M M Před 3 měsíci
Epic spíš chce nějakou možnost svého obchodu, ať už možnost stáhnout to z app store, nebo nějak jinak. Sideload samozřejmě Apple nepovolí
Tibor Doležel
Tibor Doležel Před 3 měsíci
ne saidloading na apple naprosto nechci me se to líbí tak jak to je
Jiří p
Jiří p Před 3 měsíci
no. dřív bylo okolo 50%. dneska je 30%. ok pokles tam je. Ale dřív to nebyl tak obrovský trh. myslím že 10% by bylo víc fér. 30% bych si už ukrajovat nechtěl. No ale na druhou stranu apple je defakto ten obchodník co to prodá. Supermarket taky rozhodně nemá jenom 10%. z prodané cocacoly, když cocacola si sama platí reklamu v TV a všude. Ale v tomto má pravdu asi Apple. My máme pravidla takový a pokud se vám to nelíbí, prodávejte si jinde. Jako s tou cocacolou. když cocacola řekne, že supermarket má velkou marži. tak jsou dva scénaře: 1. lidi půjdou do jiného supermarketu, protože tam nemají jejich cocacolu. 2.Lidi si koupí jiný nápoj, protože supermarket jim vyhovuje
Adam Plzak
Adam Plzak Před 3 měsíci
Já ti děkuju Petře, sice jsem si nikdy nemyslel že je v tomto “souboji” Epic ten hodnej spíš jsem to bral jako souboj dvou řekněme stejně dobrejch/špatnejch firem. Ale díky tomuhle videu jsem si uvědomil že na to musím koukat komplexněji. A v tomhle jsem na straně Applu a to přesto že si myslím že každá kapitalistická firma směřuje k monopolu a chce ho je to pro ně z hlediska zisku nejvýhodnější, častečný monopol velkejch firem už tu máme z minimálně z hlediska možnosti dostat se k uživatelům (Google, Apple, Microsoft, ale i Disney) jako nezávislý tvůrce můžete jet bez nich ale budete to mít mnohem složitější (to je dle mého přirozené a asi to ani nejde regulovat na takovéto úrovni) . Ale já mám Ipad, mám už druhej v řadě a nechci aby na něm byla možnost přidávat aplikace mimo appstore, takhle můžu svému tabletu věřit mnohem víc než věřím svému google telefonu. Nicméně provize jenž si berou někteří jsou nesmyslné a v těchto situacích nepochybně využívají svého skvělého postavení na trzích, nemyslím ani tak Apple či Google jako spíše některé menší hráče (ale obrovské na jednom trhu) například někteří vydavatelé, to se projevilo i v současné situaci ohledně koronaviru: Společnost Euromedia se rozhodla že nebude vyplácet třetí strany protože jim nejedou kamenné prodejny a tím nevyplatila 3 měsíční zisky nakladatelům včetně měsíců kdy koronavirus knihy nezasáhl, to bylo nefér ale nakladatelé nemohli do budoucna z tohoto distributorského řetězce odejít neboť je na našem trhu příliš velký a tím pro nakladatele nepostradatelný. Tímto jsem chtěl jen že proti monopolu se bojovat musí a že dost často záleží na tom jak ta která firma ze svou moci na trhu nakládá. Nemyslím že by Google a Apple udělali něco srovnatelného nebo ke mě se to alespoň nedostalo tím nechci tvrdit že jsou 100% čistí jen chci poukázat na to že ne vždy jde o moc a pozici firmy ale i o to jak s ní nakládá.
Jakub Paseka
Jakub Paseka Před 3 měsíci
Můj názor a pohled na věc je, že Epic přesně věděl, jaké jsou podmínky hry. Byla to jejich volba, zda hru dají na App Store a Google Play či nikoliv. Rozhodli se, že ANO. 30%, že si účtuje Apple a další platformy, je podle mě adekvátní, starají se o prostředí a celý ekosystém.
Michal Stark
Michal Stark Před 3 měsíci
Raději si připlatím za bezpečí. Jestli v budoucnu dojde k otevření iOS tak papa phoun a firmu budu tahat místo v kapsy po batohách jako před přechodem na iOS a další Apple OS... Díky za video 👍🖖
Honza
Honza Před 3 měsíci
Kde udělali soudruzi z Epicu asi chybu? Pokud je to tak, jak říká Petr, tak se chlapci dopustili obyčejného podvodu. Pro mě jako zákazníka není podvodník obchodní partner. A myslím, že těm jejich řečem o svobodě může naletět jenom velmi naivní člověk. Jejich manipulace s veřejností je až příliš zjevná, včetně té parodie, co natočili, za tu by se nemusel stydět ani ten Big brother z 1984 😉
David Surý
David Surý Před 3 měsíci
Petře perfektní shrnutí a souhlasím. Jsem vydavatel knih a pokud je chci mít v konkrétním knihkupectví ok, ale doumlouvám marži a ta je kolem 30-35 %. Pokud chce obchod 51 %, tak do toho nejdu a u daného obchdu si naše knihy prostě nekoupíte :) Myslím si, že je to jasné.
J P
J P Před 3 měsíci
Myslím si Petře, že problémem je to, že to někdo šikovně umí obejít (Netflix) a že to v důsledku vytváří nerovné podmínky. Pokud mám možnost obejit AppStore v rámci předplatného Netflixu, ale u jiné appky tu možnost nemám, něco je špatně. Jinak jsem v celé kauze nakloněn Applu a Googlu a 30% je úplně bez diskuse OK.
SharedJourney
SharedJourney Před 3 měsíci
Upřímně si myslím, že právě AppStore je na iOS zařízeních velkým lákadlem právě z hlediska ochrany soukromí a dat (pro mě též). Epic se chová vych*aně akorát tak, není to profesionální přístup s úctou k vybudovanému podniku někoho jiného. Rozhodně budu rád, pokud si Apple zachová svůj přístup a co možná nejvíce se bude držet aktuálního fungování AppStoru. Jinak perfektní video, souhlasím s tvým názorem, krásně objasněno. 😊
Petr Vosmera
Petr Vosmera Před 3 měsíci
Máme a vyvíjíme vlastní app na iOS i Android. 30%/15% platí na iOS pro subscriptions. Pro jednorázové in-app prodeje, což nákup té transakční měny nejspíše bylo, je provize skoro 40%, vždy. Není to tedy úplně málo peněz o které se jedná. Navíc vlastníci app utrácí další peníze za reklamu v App store, což může být klidně dalších 30-50% zbylých výnosů, aby se v záplavě app prosadili. Pak tedy vývojáři zůstane sotva 30-40% z plateb a to není na úhradu teamů a tvorbu zisku mnoho...
Graviphoton
Graviphoton Před 3 měsíci
Čtyřicet procent? Tohle je zajímavá informace, protože všude se píše o 30%.
Petr Svoboda
Petr Svoboda Před 3 měsíci
EPIC ma 100% pravdu. Pravo na to ma. Proste Apple je monopol (respektive s googlem duopol) a proto si muze diktovat naprosto nesmyslnou cenu. Kdyby mel konkurenci, cena by byla treba 2%. Jeste ze v "ekosystemu" Apple nejsem... Pouzivam vse. Krome Apple. A jsem velmi spokojeny clovek... Pry si muze EPIC vybudovat vlastni telefon a system. Hahaha... Sideloading na Apple? To by bylo skvele! Doufam, ze Apple soud prohraje a k sideloadingu bude prinucen.
Martin Líška
Martin Líška Před 3 měsíci
#teamApple  Sideloading v žádném případě na iOS nechci! 30% mi přijde ok. czechapple.cz/2020/08/18/fortnite-versus-apple/
Přemysl Vavroušek
Přemysl Vavroušek Před 3 měsíci
Osobně jsem za, že platforma má nějaká pravidla a buď je akceptujete, nebo tam nemusíte být. Pokud by byl iOS jediné řešení, pak by to možná bylo jiné a mělo by to být více otevřené, nicméně na trhu jsou minimálně dvě rozšířené platformy s odlišným přístupem a navíc Android může vzít každý a vydat vlastní systém s vlastním Storem bez Googlu. Je to samozřejmě složité, ale jde to a některé čínské telefony přesně takhle fungují s vlastními telefony, službami a obchody - zcela bez Googlu. Byť samozřejmě v našich podmínkách je něco takového trochu mimo - jak se krásně ukazuje na kauze Huawei. Nicméně proti možnosti sideloadingu aplikací ze strany uživatele bych nebyl. Je to volba každého uživatele a každý by měl zvážit sám případná rizika. Ačkoliv preferuji aplikace z obchodu, občas se hodí mít možnost nahrát nějakou aplikaci bokem. Na iOS existují různá složitá řešení, jak třeba na iPad dostat KODI, aj. Pokud by ta možnost oficiálně byla, bylo by na zvážení uživatele, zda si aplikaci, která přes Store neprojde, nahraje sám a nebo zvolí jinou, která ve Storu je.
Ondřej Vatka
Ondřej Vatka Před 3 měsíci
Já obecně moc nerozumím tomu, že teď spousta lidí zpochybňuje pravidla různých platforem. Je to jako když mám na sociální síti v pravidlech užívání, že nesmím šířit nenávistný obsah. Když tam pak někdo něco podobného začne psát, tak ho sociální síť (logicky) zabanuje. Dotyčný pak začne křičet, že je to omezování svobody projevu. Pravidla jsou pravidla a když s nimi někdo nesouhlasí, tak ho nikdo danou platformu/aplikaci používat nenutí.
Jakub Pohl
Jakub Pohl Před 3 měsíci
Já souhlasím s tím co říkáš Petře, pokud chci něco publikovat přes app store měl bych tomu majiteli platit, myslím si, že 30% je dost férový poplatek.
atislav
atislav Před 3 měsíci
Chápu že to zkusili, ale je to mimo. Zajímalo by mě kolik vydělali za tu chvíli než jim to apple zatrhl. Možná že i jen tohle bylo cílem a sekundárně to byl pokus o vyhendlování lepších podmínek. Doufám že apple neuhne.
Woodwis
Woodwis Před 3 měsíci
Super :)
Petr Vachulka
Petr Vachulka Před 3 měsíci
U Epicu v zásadě souhlasím, ale pokud jde o Spotify, nebo Netflix, tak to je těžko obhajitelné i pokud jste nekritický fanoušek Applu. Zvlášť když to Apple u Applemusic na Androidu obchází- tedy dělá to co u své platformy potírá.
Ketogenně-kyslíková léčba
Ketogenně-kyslíková léčba Před 3 měsíci
Můj obchod, moje pravidla. Vše ostatní je socialismus.
Peter Pašmík
Peter Pašmík Před 3 měsíci
P*covina cele video. Hlavne, ze je v 4K. Ale to, ze tie nazory su jak keby Mara bol CEO Apple, tak to sa uz fakt neda pocuvat. 30% platit Applu je v pohode, ale 21% platit DPH je zlodejstvo od statu. Pritom v kazdom pripade mate navyber. 👎
MiralCZ - Minecraft
MiralCZ - Minecraft Před 3 měsíci
Kdyby byl Epic rád, že jim tu hru nějakým způsobem propagují. O kolik uživatelů asi Fortnite díky iOS přijde?
Jan Brunato
Jan Brunato Před 3 měsíci
Já to vidím trochu jinak než to vysvětluješ. Celé video mluvíš hlavně za 30% poplatek za stahování, s kterým nemělo EPIC problém (nebo teda nebyl to ten hlavní probém). Problém mají hlavně z poplatkem 30% ze všech transakci ve hře (což je z mého názoru pochopitelné). Proto srovnání s drahým obchodem v ibchoďáku není správne ( v obchoďáku platíš vyšší nájem, ale nikdo po tobě nechce k nájmu ještě 30% z každého prodaného kusu oblečení). Ano, souhlasili s pravidly, ale teď zjistili že se jím to nelibí a rozhodli se zakročit :-) což je podlé mého správný:-) Monopol to totíž je, chceš být světový? musíš být na Apple nebo Google, jestli ne, tak o tebe nezakopne ani pes, a oni to ví tak toho využivají :-) AppStore, prodávají aplikace, takže je podle mě poplatek za prodej OK (jestli je 30% moc nebo málo je teď vedlejší) ale tak vysoky poplatek ze všech prodeju je podle mě už moc a jedna se o zneužití moci.
Vítězslav Lorenc
Vítězslav Lorenc Před 3 měsíci
@Petr Mára Nezlob se Petře, ale to je strašná blbost. Takže pokud se mi někde něco nelíbí, tak hned si mám zakládat vše vlastní a dělat to sám? Rozdíl je v tom, že ve většině věcí máš strašně moc možností a variant. Ale tu nejsou. Jsou jen dvě: Apple a Google. Nikam jinam ty mobilní hry dát nemůžeš. Pokud to ty dané firmy ví a svého monopolního postavení zneužívají, tak to přece není správně. Teď mají 30 procent. Za chvilku mohou mít 50, 60, 80. Pořád to bude ok? Bohužel zde si trh sám nepomůže a toto někdo regulovat musí. Ano pokud by to dělal každý vždy jako Epic, tak je to špatně, ale toto je dost specifický případ v kterém to i docela chápu.
Petr Mára
Petr Mára Před 3 měsíci
Pokud se ti pravidla nelíbí, tak máš stáhnout svůj produkt a jít jinam. Ne pravidla porušit. Není to správné. Je to slabošské. Kdyby se takhle choval každý, tak tady nefungujeme. Epic má na výběr. Jít na Android. Udělat si vlastní platformu a nabídnout alternativu jako to Apple udělal v 2007 proti Nokii. To byla férová hra. Ať udělají lepší produkt, ale ať se nechovají jako rozmazlené děcko.
Timotej Škrepták
Timotej Škrepták Před 3 měsíci
Sideloading v zianom pripade.. Verim Applu z hladiska bezpecnosti a velmi by tomu nepomohlo ked by tam pridali tuto moznost.
Marek Žižlavský
Marek Žižlavský Před 3 měsíci
Zaujimalo by ma, aku proviziu by mal Epic v svojom e-shope, keby si okrem hry vyvijal aj SoC, telefon, OS, vsetky libky a IDE. Nemoralne nie je 30% pre Apple, nemoralne je 20% DPH.
Maxi Gabriel
Maxi Gabriel Před 3 měsíci
Súhlasím s tebou
Pavel Frumert
Pavel Frumert Před 3 měsíci
Kdyby náhodou někomu 30% připadalo hodně, tak pro srovnání pokud jste 3D grafik a prodáváte svoje výtvory přes eshop: www.turbosquid.com/ tak dostáváte jen 40%-60% z každého prodeje, takže v horším případě si eshop bere dokonce většinu.
Michal Kalita
Michal Kalita Před 3 měsíci
Epic využívá apple a dělá proti němu marketingovou kampaň. V rámci cancel culture v americe v napádá aby lidi apple nepoužívali, což je volný trh, to je za mě v pohodě. Jestli apple ustoupí tlaku uživatelů, to už je problém pro Apple. Jestli to ale dostane příkazem od kongresu, tak je to prasárna a monopol kongresu. A side loading by nebyla taková hrůza. Vždyť uživatele nic nenutí to používat. Většina lidí na androidu ani neví že ta možnost existuje, na iOS to bude stejně.
Martin Edy
Martin Edy Před 3 měsíci
Diky Petre za tvuj postoj a nazor. A plne souhlasim. Jsou jasne dany pravidla a pokud nekde chci byt, musim je respektovat. A sideloading nepovazuji za dobry napad. Ne u iOS.
Kevlar Zee
Kevlar Zee Před 3 měsíci
STEAM 4ever. Ostatne nove herne platformy sa možu aj tym, že daju kultovky zadarmo, potrhať aby sa presadili. Uvidime ako dlho sa udržia. Steam od Valve sa mi zda najstabilnejšia platforma. A to ked vymysleli do CS:GO skiny, tak z toho su neskutočne obraty v milionoch. V obehu je tolko skinov do hier, ktore vlastnia aj rozne betovacie alebo marketove stranky zarabaju denne na tom tisice dolarov. Je to sranda ako nejake pixely v hre dokažu mať hodnoťu prevyšujucu 10,000€ a ludia za to zaplatia realnymi peniazmi alebo kryptomenami. Sranda sledovať ako sa doba posuva a človek može dobre investovať aj prostrednictvom tychto skinov, nakupi za malo niečo a potom predava za viac. Peniaze sa daju samozrejme aj s tade vybrať na paypal učet alebo poslať na bitcoin wallet.
Zdeněk Futo
Zdeněk Futo Před 3 měsíci
Osobně mi přijde 30% docela dost, protože v té službě nevidím tolik přidané hodnoty, aby spolkla skoro třetinu obratu. Pokud bych bral AppStore jako klasický marketplace, tak s takovým poplatkem by se tam dala prodávat tak možná móda. V poměru třeba k ebay nebo Aukru, včetně platební brány PayPal nebo PayU, se provize pohybují cca od 2 do 15%, a to si myslím, že zde je daleko víc práce okolo. Když jsem nedávno jednal s jedním velkým tržištěm, tak v oblasti hraček měli představu provize 20% (s tím, že hračky jsou u nich v jedné z nejdražších kategorií) Na druhou stranu, nikdo nikoho nenutí AppStore používat. A ano, dříve byla marže u sw i těch 70%, ale to zahrnovalo daleko více "manuální práce" prodejce a často i nějakou základní instalaci.
Antonín Vodný
Antonín Vodný Před 3 měsíci
Martin
Martin Před 3 měsíci
Myslím, že Apple je v právu. Jasná pravidla pro všechny jsou v pořádku. Epic nemusí využívat Apple store, jestli nesouhlasí.
Jan Pavelka
Jan Pavelka Před 3 měsíci
@BumpkinCZ Mícháte do toho poplatky u bank což je úplně něco jiného. Zkusím malý příklad.Klient vloží do banky své peníze a využíváje k placení,přeposílání atd. a platí nějaký malý poplatek třeba 29kč. Banka mu je ovšem nijak nezhodnotila pokud tam dal 100kč tak mu na konci měsíce zbyde 71kč. Ovšem v případě Applu a epicu je to úplně něco jiného. Apple Epicu nabídl možnost vložit svou hru do svého Appstoru do kterého má přístup miliony lidí z cele země. Upozorňuji že tohle všechno zdarma(možna se platí 99dolaru). Podmínka byla že si Apple nechá 30% z jakehokoliv obratu. Pořád ovšem bude udržovat Appstore a iOs a snažit se prodat co nejvíce telefonů atd. Pokud by Epic vydělal 3 dolary vzal by si Apple jen 1 dollar. Co se týče netflixu atd. je to úplně jina forma platby. Opět mícháte jablka s hruškami. Mikrotransakce a předplatné. Pokud Epic vyřeší Fortnite formou předplatného je z toho venku(ironie) K tomu ostatnímu nebudu nic psát jelikož se musím přiznat že se v tom neorientuji.
BumpkinCZ
BumpkinCZ Před 3 měsíci
@Jan Pavelka asi to budu fakt psát furt dokola.... Vy jste si taky před x lety založil účet u banky ne? Já třeba před 18 lety a opravdu do dnes na něm nemám stejne podmínky.... Apple má platformu, má obchod prostě a v něm nejsou dodržována ani ze strany applu pravidla pro všechny stejne.... na příklad spotifi nebo hbogo či netflix a další A další streamovaci služby, či youtube.... mají úplně jiná pravidla mohou odkazovat na jiné platební systémy než jen applu.... Pokud tedy píšete o těchto podmínkách tak by ani apple nesměl měřit dvojím metrem.... Další věc je že nikdo nemá problém platit ale problém je v tom za co a kolik.... Opět a zase... ani apple by nemohl používat karty a mít svůj platební systém kdyby nevzesel podnět PSD2! Kdy banky a autorizační centra museli dát data o klientech a jejich účtech či kartách dalším 3 stranám právě jako je google a apple.... nebo fontech spolecnosti Bohužel pro fintechy jako je třeba revolut nebo byl rechee platili restrikce z bankovniho/finančního zákona, na google či apple se nic takoveho nevztahuje.... díky tomu si může brát prachy z transakci a nemá je zastropovane.... Běžné totiž za takový platební systém platíte pausal (právě na tu administraci a rozvoj) a pak vám může banka účtovat procento z protocenych peněz kvůli účtu... A nepředstavuji si to vím že to takhle funguje.... dela to Gopas, dela to webpay s bankami KB, CSOB, Unicredit atd. Vím to protože sem dlouhá léta tyhle systémy zpracoval a hlavně sem byl v několika společnostech které prováděli implementaci PSD2 do bank, a v jedné bance sem byl v době kdy si apple řekl že rozjede svůj platební systém v čr tak že sem byl u toho a viděl jak si apple u ani žere a bere data na transakce od jednotlivých klientů...... Sory ale apple a google jen parazitují na systému a který nezná jiné pojmy jako finanční instituce nebo banka či různé bankovní licence.... Ne opravdu tohle není fér jednání.... timhle si procházel bankovní trh v roce 2000 a to teď čeká i toto odvětví..... buď bude možné mít různé poskytovatele platebních systémů nebo přijde nařízení ať se poplatky zreduji úplně stejně jako u bank
Jan Pavelka
Jan Pavelka Před 3 měsíci
@BumpkinCZ Zajímalo by mě jak by jste si to představoval. Čím větší obrat vývojáře tím menší procento by platil. To Vám příjde vůči těm menším fér? Pravidla byla hned na začátku jasná. Přistoupily na ně obě strany. Rozumím tomu že se epic teď brání jelikož nechává Applu spousty dolarů ale díky applu je také vydělává. Nemůžu si pomoct ale pravidla jsou od toho aby se dodržovala.
BumpkinCZ
BumpkinCZ Před 3 měsíci
nemyslim si..... apple tvrdi ze 30% z transakce potrebuje na spravu.... jenze tam ma XY aplikaci ale z nich jen mizive procento dela 90% transakcí, tohle mizive procento pak plati za vsechny ostatni ty administrativni poplatky..... proc by tedy Epic mel dotovat ostatni a mel by za ne platit administraci pro apple ci Google?
Lukáš Svinčiak
Lukáš Svinčiak Před 3 měsíci
Jenom ve zkratce, fandim v tomhle Applu i Googlu.. jak jsi trefne podotknul, at si vytvori svou platformu (hardware, software) a tam si udelaj nejaky svuj store se svoji cenovou politikou (jako to udelali epicstorem na PC). Posledni vec, rozhodne si nepreji aby se stal ios otevrenou platformou a myslim si (a tak trochu doufam), ze se tak nestane 😊.
hybny 07
hybny 07 Před 3 měsíci
Super video ale czechcloud ho má furt nejlepší
BLADE RUNNER
BLADE RUNNER Před 3 měsíci
Mám stejný názor jako ty.
Richard Šendera
Richard Šendera Před 3 měsíci
Chudák pán Patrik "Swine", takovýmto způsobem bude dřít za chvíli bídu s nouzí, chudáček :( Ještěže tento pán je natolik morálně na výši, že nemusí uplácet herní vývojáře aby exkluzivně po určitou dobu publikovali své produkty na jeho prachbídné a podprůměrné videoherní platformě a nijak tímto způsobem nezasahuje do rovného soupeření stran. Omg, Adam Smith v tom hrobě musí pěkně rotovat :D
Kamzik
Kamzik Před 3 měsíci
ja Epic a jeho boj proti nezmyselne vysokym poplatkom a proviziam schvalujem... doba sa meni vyvoj hier ci aplikacii ide hore pricom stoja prevazne uplne rovnako alebo menej. Vidime zdrazovanie vsade naokolo no nastiastie sa to hier ci aplikacii zatial nedotklo. Je to vsak len otazka casu ked sa nieco nezmeni. Radsej som za viac penazi v rukach vyvojara.
Lubos Stransky
Lubos Stransky Před 3 měsíci
Je to o svobodě. Chci vidět tu obhajobu až vám Apple zakáže instalaci z jiných zdrojů i na Macu. Android (Google) a MS ať je jaký je, ponechávají aspoň zbytek rozhodování na vůli uživatele. Pokud se člověk nechce nechat vodit za ruku, přejde časem stejně na Linux a "smartphone" bude užívat s rozumem...
TheWaklaf
TheWaklaf Před 3 měsíci
Co dělá Apple je monopol. Je tak záměrně konstruovaný. O bezpečnost mu nejde. Epic je nenažraný a o žádnou svobodu mu nejde. Všem jde pouze a jenom o peníze.
Z Neuman
Z Neuman Před 3 měsíci
TheWaklaf Presne tak 👍🏻 jde o prachy takže se nakonec všichni dohodnou 😉
Martin Dudek
Martin Dudek Před 3 měsíci
vidím to stejně, představte si, že pečete rohlíky a přijdete za ředitelem supermarketu a budete po něm chtít, aby vám ty rohlíky prodával za vámi stanovenou cenu a celou tu cenu vám odevzdal, tj. budou vám vaše zboží prodávat zdarma na jejich náklady, to přece nedává vůbec žádný smysl, už to, že je možné si ty věci koupit v řadě případů mimo aplikaci (např předplatné spotify) , tak je dosti přívětivé
Jindra Nereknu
Jindra Nereknu Před 3 měsíci
Applu o streaming nejde.. Vadí mu mimo jiné i Appstore v Appstoru. Díky tomuhle pravidlu dost zásadně utrpěl Český startup Gamee. Nebo Facebook musel stáhnout hry z Messengeru apod.. A takových zvláštních dvou metrů se dá najít na Appstoru více. A čím více takhle potopí společností, nápadů apod.. Tak tím větší odezva bude 🙂 To jsou opravdu už nyní desítky, stovky, tisíce společnosti, které jsou jakkoliv zasaženy nějakou nevůli Applu. Hry neprochází schvalovacím procesem, jelikož jsou údajně moc podobné atd.. Takže je možné, že Epic jde čistě po penězích ale určitě má za sebou armádu ostatních společností, které mu min. drží palce aby se nějaké změny na tom Appstoru udály. 🙂
BumpkinCZ
BumpkinCZ Před 3 měsíci
presne!!! Skrytych veci je tam vic.... velke hry pak plati 30% z transakcia dotuji proste appstore protoze bud ostatni nedelaji zadne transakce nebo minimum....
Ross Ka
Ross Ka Před 3 měsíci
Ty jo sorry Petře ale celou dobu koukám jen na ty tvoje ruce. Na každé ruce jedny hodinky.
bobotrinec
bobotrinec Před 3 měsíci
To je kampaaaaaň- to je uuučelouka 🤪🤪🤪Ojebavka po česku 😋🤪
Veľká diskusia k referendu
3:35:04
Televízia TA3
zhlédnutí 1M
Epická bitva Epic vs Apple, kolo druhé [4K]
11:36
Dude Perfect Corn Maze | Nerf Battle
6:54
Dude Perfect
zhlédnutí 8M
DEEP TALKS 38: Petr Mára - Řečník, expert na moderní technologie a produktivitu
1:08:31
Diskusia s lídrami strán, ktoré sa dostali do NR SR
2:56:26
3. Daniel Vávra - Show Jana Krause 7. 10. 2020
17:17
Show Jana Krause
zhlédnutí 273K
Dude Perfect Corn Maze | Nerf Battle
6:54
Dude Perfect
zhlédnutí 8M
Temná stránka pohádky o Pinocchiovi
28:18
Krimi Příběhy
zhlédnutí 19K
Pranking FaZe Kay!!!
0:51
Enhanced Playz
zhlédnutí 34M
THE NIGHT SHIFT: we did it in the desert
10:12
Mike Majlak Vlogs
zhlédnutí 1,9M
TOP FILMY PRO HOLKY #3 | Amy's World
12:58
Amy's World
zhlédnutí 35K